"Cały ten świat lalek"

Diana Gajc-Piątkowska

"Lalka" Bolesława Prusa to niewątpliwie najważniejsza powieść polskiego pozytywizmu. To także obowiązkowa pozycja na liście lektur każdego licealisty. I jednocześnie jedno z najtrudniejszych wyzwań edukacyjnych, jakie stoją przed nastoletnim czytelnikiem.

Uczniowie kl. II SLO postanowili przybliżyć nam nieco świat przedstawiony w tym wiekopomnym dziele. Nadać bardziej ludzki kształt tak ważnym dla polskiej kultury postaciom literackim. W tym celu zrealizowali projekt "Cały ten świat lalek", w ramach którego własnoręcznie wykonali makiety sklepu Mincla i kamienicy Łęckiego, lalki przedstawiające Wokulskiego, Izabelę, Rzeckiego, Geista, Stawską, Schlangbauma i Wąsowską. Licealiści wnikliwie zbadali także karierę Stanisława Wokulskiego i przygotowali cv znakomitego przedsiębiorcy oraz jego biznesplan i analizę SWOT poczynań ekonomicznych. Nie zabrakło również relacji radiowej prosto z toru wyścigowego. Pamiętano także o marzeniach pięknej Izabeli - których echem jest pamiętnik Łęckiej i album z fotografiami miejsc ważnych w życiu młodej damy. Aby pomóc nam odnaleźć się w świecie Prusa, sporządzono również mapę XIX-wiecznej Warszawy. Ponadczasowe piękno dzieła Prusa uchwycono nawet w karby poezji, oddając w kilku strofach istotę zawiłych relacji ludzi-marionetek.

Dokonania młodych miłośników "Lalki" można podziwiać w holu głównym budynku A. Zapraszamy zainteresowanych do zwiedzania wystawy.

akcje, inicjatywy i pomysły, projekty, Szkoła licealna