Cześć i chwała bohaterom !

Zofia Zadrożna

Zwykły dzień, dla wielu kolejny „zabiegany” piątek… Przechodnie, samochody na parkingu. Odjeżdżające z przystanków autobusy. Dobiegające z bliska odgłosy jadącego pociągu.

1 marca 2019 roku  o godzinie 12.00 w ten codzienny, miejski gwar włączyły się niezwykłe słowa: …

Cześć i chwała bohaterom!

Ponownie zabrzmiało : - Cześć i chwała bohaterom!!! Po raz trzeci „ cześć i chwała bohaterom” – zakrzyknęli uczniowie z mińskiego „Mechanika”, gdy delegacje kombatantów, władz samorządowych, szkół i służb mundurowych w asyście harcerzy składały kwiaty w miejscu upamiętniającym Żołnierzy Niezłomnych w salezjańskim ogrodzie przy ul. Kościuszki 27. Może to tylko ostry wiatr zaczerwienił oczy zebranych przy kamieniu „Inki” i przeniknął głębiej… Co usłyszeli Niezłomni Bohaterowie w ostatnich chwilach życia? W Niebiesiech usłyszą głosy tych, którzy pamiętają. Mówimy Wam: WARTO BYŁO. TAK TRZEBA. Ks. ppor. Sławomir Jarocki, kapelan 23 BLT poprowadził okolicznościową modlitwę w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia . „Śpij, kolego” – przejmujący dźwięk trąbki i odmaszerowanie pocztów sztandarowych zakończyły uroczysty garnizonowy apel upamiętniający Narodowy Dzień Pamięci ” Żołnierzy Wyklętych „ „

…Co to jest niepodległość? To polski dom, polska szkoła…”

Słowa prostej, dziecięcej piosenki łączą … różne czasy , przeżycia, przemyślenia. Łączą pokolenia. Połączyły uczestników i słuchaczy czwartego spotkania w Szkołach Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim , poświęconego „Żołnierzom Wyklętym”. ICH ŚWIĘTO POWIĄZALIŚMY ze stuleciem odzyskania przez Polskę Niepodległości . Tak trzeba. Bo walczyli niezłomnie o wolność.

„To przecież nastolatka tylko…”

Czy Inka- Danusia Siedzikówna - myślała o bohaterstwie? Skromna dziewczyna, sanitariuszka, nastolatka… przywołana słowami wiersza: „ „To przecież nastolatka tylko. Śmieszny kołnierzyk przy sukience… (…) I czy jest wierna- patrzą z nieba. Śmierć czasem to powinność zwykła, Więc się zachowa tak, jak trzeba… Słowa listu pani Danuty Ciesielskiej, siostrzenicy Inki, odczytanego przez p. wicedyrektor Renatę Bakułę, otworzyły niekłamaną historię życia, poraziły autentyzmem i cierpieniem: „Smutno mi, że muszę umierać…” Z tym większym przejęciem obejrzeliśmy część artystyczną, na którą złożyły się : koncert zespołu wokalno – instrumentalnego „Kreska’ ( pod kierownictwem p. Jakuba Maguzy) i improwizacja na tematy … nadal aktualne, podjęte przez Wieszcza w II części „Dziadów”/ przedstawienie przygotowane przez kl. II LO pod kierunkiem p. Diany Gajc- Piątkowskiej/ . Przemiana romantycznego upiora w powstańca z biało- czerwoną opaską … jakże dała do myślenia. Trzeba znać polską literaturę romantyczną i tę późniejszą, by spróbować odpowiedzieć na pytanie poety : „ …czy nam postawią z litości chociaż nad grobem krzyż?”. Postawiliśmy krzyże. Bo tak trzeba.

Żywa lekcja historii i literatury …

Dzięki wspomnianym bohaterom nie musimy dziś ginąć w obronie ojczyzny… I możemy kultywować polską tradycję w polskiej salezjańskiej szkole. Lista znamienitych gości i twórców uroczystości jest długa. Świadczy o randze tego święta. A przecież nie tak dawno nie można było nawet wymieniać imion „Wyklętych”. Dzisiaj możemy. Kujawiakiem w wykonaniu salezjańskiego zespołu „Ludowiaki” pożegnaliśmy uczestników marcowej uroczystości. Niezłomni „Żołnierze Wyklęci” stali się częścią polskiej historii, ich losy zajęły godne miejsce w naszej pamięci. 1 marca 2019. Pozostały wpisy do kroniki, książki w szkolnej bibliotece... dalszy ciąg historii dopiszemy za rok.

Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, teatr, uroczystości