Dzień Edukacji Narodowej w broadwayowskim stylu

D. Gajc-Piątkowska

Dzień Edukacji Narodowej w salezjańskim liceum i w oddziałach gimnazjalnych obchodzony był jak zwykle bardzo uroczyście. Każdy uczeń podkreślał powagę chwili galowym strojem. Odświętnego charakteru nadał spotkaniu także przygotowany na tę okoliczność przez uczniów kl. II LO program artystyczny.

W piątek 13 października 2017 r. po czterech lekcjach wszyscy zebrali się na wspólne świętowanie w elegancko udekorowanej sali gimnastycznej. Ceremonię rozpoczął uroczysty pochód pocztu sztandarowego w rytm hymnu szkoły. Uczniowie z dumną malującą się na twarzach śpiewali "chcemy w dobrych wystąpić zawodach...", gdy przedstawiciele klas III i II liceum w reprezentacyjnym stroju szlacheckim wnosili sztandar z wizerunkiem swego patrona - błogosławionego ks. Augusta Czartoryskiego. Gdy wybrzmiały ostatnie nuty pieśni, rozpoczęła się Msza Święta.
Eucharystię sprawował wychowawca klas licealnych - ks. Grzegorz Borysiak. O oprawę muzyczną i liturgiczną zadbali uczniowie kl. II LO wspierani przez kolegów z gimnazjum. Po kazaniu nadszedł czas na oficjalne włączenie uczniów kl. I liceum do społeczności szkół salezjańskich. Czteroosobowa delegacja pierwszoklasistów wystąpiła na środek sali i z podniesioną w kierunku sztandaru prawą ręką powtarzała za księdzem słowa roty: "My, uczniowie szkół salezjańskich, podążając śladami naszego patrona, ślubujemy...". Ta podniosła chwila związała ślubujących z wizerunkiem szkoły, jak podkreślił w swoim późniejszym przemówieniu ks. dyrektor Ryszard Woźniak.
Po Mszy Świętej nadszedł czas na świecką część obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Nad przebiegiem uroczystości czuwali uczniowie kl. II LO - Milena Nojak i Krzysztof Szulim, wprowadzając kolejne etapy programu. Honorowego powitania dostąpili bohaterowie spotkania, czyli uczniowie kl. I LO. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego obdarzyli młodszych kolegów życzliwym słowem, ciepłym gestem i symboliczną pamiątką - wymownym znakiem włączenia w krąg
wspólnoty uczniowskiej salezjańskiej placówki. Następnie przemówienie wygłosił ks. dyrektor Ryszard Woźniak, który podkreślił znaczenie aktu ślubowania i powagę wydarzenia oraz odniósł się do wartości codziennego trudu wychowania podejmowanego przez pracowników szkoły. Życzenia okolicznościowe złożyła także przewodnicząca Rady Rodziców Monika Włodarczyk i przewodniczący Samorządu Szkolnego Michał Pustoła.
By uświetnić przebieg uroczystości i dać wyraz temu, że młodzi ludzie doceniają trud pracy włożony w kształtowanie ich osobowości oraz poświęcenie, z jakim nauczyciele, wychowawcy i pracownicy szkoły dbają o wykształcenie i wychowanie swoich podopiecznych, uczniowie kl. II LO zaprezentowali krótki, aczkolwiek widowiskowy program artystyczny. To była rzecz o marzeniach i niepokojach pracownika instytucji edukacyjnej, o codzienności i iluzji, z jakimi wiąże się trud kształcenia i wychowania, rzecz o wartościach i pozorach kryjących się w dzisiejszym świecie. Młodzi aktorzy-tancerze porwali publiczność w być może nieco surrealistyczną, ale jakże barwną i ciepłą podróż po zakamarkach instytucji dydaktyczno-wychowawczej. Scena zachwycała rozmaitością ujęć sekwencji aktorskich i układów tanecznych, dialogi bawiły subtelnym dowcipem, muzyka i śpiew nie pozostawiały nikogo obojętnym. Razem, z przymrużeniem oka i tanecznym krokiem, przemierzano meandry doli i niedoli wysłannika misji edukacyjnej. Jak się wkrótce okazało, to był musical, za sprawą którego wszyscy zebrani poczuli się jak w broadwayowskim teatrze.
Kiedy już wybrzmiały gromkie brawa, prowadzący uroczystość złożyli w imieniu wszystkich uczniów życzenia pracownikom szkoły, dziękując im za najcenniejszy dar - "dar serca".

absolwenci, akademie, Rada rodziców, rodzice, samorząd uczniowski, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, teatr, uroczystości, wydarzenia kulturalne, wydarzenia religijne