FESTIWAL NIEPODLEGŁOŚCI

Ola Tkaczyk, klasa VI

99. rocznicę Odzyskania Niepodległości klasa VI postanowiła uczcić w trochę nietypowy sposób!
Relacja Oli Tkaczyk.

Przygotowania do obchodów 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęliśmy już we wrześniu. Nasza wychowawczyni, pani Karolina Jackiewicz, zaproponowała, aby w tym roku uczcić tę ważną rocznicę w trochę nietypowy sposób i zrobić prawdziwy Festiwal Niepodległości.

Całą klasę VI ogarnęła entuzjastyczna fala zaciekawienia i niemal od razu zabraliśmy się do pracy. Początkiem była burza mózgów – kreatywna praca w grupach. Pomysłów mieliśmy tysiące: przygotowanie kawiarenki z dawnych lat, przebranie się w stroje z lat 20., zaaranżowanie dawnej sali lekcyjnej, do tego specjalne wydanie gazety i jeszcze muzyka, taniec, śpiew! Zapowiadało się fantastycznie, ale jednocześnie przerażała ilość pracy, którą musimy wykonać. Podzieliliśmy zadania między wszystkich uczniów w klasie.
We wrześniu odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Mińskiej, w którym przygotowano wystawę, dotyczącą życia w II Rzeczpospolitej. Warsztaty poprowadziła dla nas pani Maria Ekiel- Jeżewska - kurator wystawy. Wizyta w muzeum okazała się niezwykle ciekawa i jednocześnie nieoceniona, jeśli chodzi o wiedzę przydatną do przygotowania naszego projektu.
Na godzinach wychowawczych, we wrześniu i październiku, omawialiśmy to, co udało się już przygotować, opowiadaliśmy o zgromadzonych rekwizytach, planowaliśmy, jak wykonać gazetkę i afisze. Na lekcjach tańca trenowaliśmy tango. Najwięcej frajdy sprawiało nam jednak wyszukiwanie – wraz z rodzicami – starych przedmiotów i planowanie przebrania. Przejrzane zostały babcine szafy i strychy. Zakurzone przedmioty po raz kolejny ujrzały światło dzienne!
10 listopada (szkolne obchody Święta Niepodległości) nadszedł w tym roku wyjątkowo szybko! Już kilka dni wcześniej przynosiliśmy do szkoły zgromadzone rekwizyty np.: lampy naftowe, stare książki, filiżanki, przybory szkolne (obsadki, kałamarze). W czwartkowe popołudnie, główny korytarz na 1. piętrze zamienił się w kawiarnię „Pod Różami” oraz salę lekcyjną sprzed 100 lat. Oprócz drobnych rekwizytów, w kawiarence znalazły się jeszcze oryginalne krzesła z 1930 roku, a w klasie prawdziwe stuletnie ławki (wypożyczone ze szkoły podstawowej w Zamieniu ). Przygotowana wystawa robiła naprawdę wielkie wrażenie!
W piątek, 10 listopada zaprezentowaliśmy efekt naszych wielotygodniowych przygotowań. Tego dnia przyszliśmy wcześniej i przebraliśmy się w stroje. Chłopcy rozdawali samoprzylepne flagi oraz specjalne wydanie gazety – jednodniówkę okolicznościową, ogłaszającą odzyskanie niepodległości . Dla pierwszaków przygotowaliśmy specjalne lekcje historii - trochę na wesoło. Opowiedzieliśmy również o naszej wystawie i zgromadzonych przedmiotach, zatańczyliśmy dla nich tango i wspólnie odśpiewaliśmy „Przybyli ułani pod okienko”. Na koniec były pyszne ciastka z kawiarni „Pod Różami”, które cieszyły się wielka popularnością !
Na każdej przerwie wystawę oglądali uczniowie, nauczyciele oraz rodzice - swoją obecnością zaszczyciła nas również pani Maria Ekiel-Jeżewska.
Przygotowany projekt wymagał dużo pracy. Jednak efekt był tego wart! Jednocześnie świetnie się bawiliśmy, poznając historię w trochę inny sposób.
To była też próba dla nas: podołaliśmy temu zadaniu. Nikt nie zdołałby tego zrobić w pojedynkę. Razem możemy więcej!

absolwenci, akcje, inicjatywy i pomysły, projekty, rodzice, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, uroczystości