Gloria in Excelsis ! - szkolny opłatek

p. Joanna Łopacka

Świętujmy Boże Narodzenie – Urodziny Jezusa. Niech Jego pokój napełni wszystkich ludzi dobrej woli

W poniedziałek 18 grudnia w Publicznej Salezjańskiej Szkole Podstawowej w Mińsku Mazowieckim prawdziwie zapachniało Świętami – siankiem w żłóbku i piernikami. Dyrekcja, pracownicy i uczniowie wraz z rodzicami zebrali się wieczorem na wspólnym Spotkaniu Opłatkowym. Uroczystość przygotowali i poprowadzili pod kierunkiem p. Moniki Brzost jej podopieczni z klasy IV b.

Na początku na scenie wystąpił Dziecięcy Szkolny Zespół Ludowy przygotowany przez panie : Danutę Graboś i Edytę Kuć oraz Szkolny Zespół Muzyczny „Kreska” pod kierownictwem p. Jakuba Maguzy. Młodzi artyści zaprezentowali kolędy i pastorałki połączone ze scenkami rodzajowymi. Konferansjerzy recytowali teksty o tematyce świątecznej i wspominali szkolne akcje charytatywne z okresu Adwentu, odsłaniając kolejne tajemnice Świąt Bożego Narodzenia.

W tym czasie za kulisami trwały pełne napięcia ostatnie przygotowania do następnego punktu programu - przedstawienia jasełkowego pt. „Książę Pokoju”. Na scenie czekała już Mama - aby gdy tylko odsłoni się kurtyna, wyjaśnić siedzącym przy niej dzieciom okoliczności narodzin Jezusa. Gdy wybrzmiał gong teatralny, na scenę pewnym krokiem wkroczył król Herod. Publiczność stanęła oko w oko z jego pychą i okrucieństwem, a także z diabłem i grzechami uosabiającymi wszelkie zło. W odpowiedzi na postawione przez anielski chór pytanie - Kto wyrwie świat z ciemności? - oczom widzów ukazała się stajenka z Józefem, Maryją i nowonarodzonym Jezusem. Do Księcia Pokoju przybyli z pokłonem pasterze, a po upływie roku - magowie i dzieci niosące w sercach problemy ich rówieśników z całego świata. Na koniec publiczność odprowadziła wzrokiem Świętą Rodzinę i osiołka uciekających do Egiptu. Spektakl przygotowali rodzice uczniów szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Joanny Łopackiej, zapraszając do swego grona także grupę uczniów i najmłodszego – niespełna rocznego aktora. Wystąpili na samodzielnie udekorowanej scenie w pięknych, własnoręcznie przygotowanych strojach. Po występie salę wypełniły gromkie brawa zachwyconej publiczności.

W dalszej części zaprezentował się ze świątecznymi utworami Chór Szkolny pod kierownictwem p. Jeleny Sakowicz. Po przeczytaniu fragmentu z Pisma Świętego nadszedł czas na życzenia wygłoszone przez ks. Dyrektora, przewodniczącą Rady Rodziców i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. W tej refleksyjnej atmosferze wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję podzielić się opłatkiem, składając sobie nawzajem płynące z głębi serc życzenia.

Świętujmy Boże Narodzenie – Urodziny Jezusa. Niech Jego pokój napełni wszystkich ludzi dobrej woli - każdego człowieka pragnącego żyć według przykazań miłości. Niech napełni i nas - niech wleje się do naszych serc, naszych domów i rodzin. Gloria in excelsis!

Rada rodziców, rodzice, Szkoła podstawowa, teatr, uroczystości, wydarzenia kulturalne, wydarzenia religijne