Ideał sięgnął bruku…, trzeba się tylko schylić

Karol Rogala

Codzienny zimowy poranek. Słońce nie myśli jeszcze o wstaniu, w przeciwieństwie do uczniów klasy II SLO, pragnących poznać historię. Tak bliską ze względu na odległość, a tak ważną i nieoswojoną jeszcze przez młode pokolenia Polaków. Taka właśnie jest Warszawa…

Podróż stanowi zawsze element przejściowy. Niepewność z nutą znudzenia i nerwowości stwarza niezauważony klimat, mający wpływ na kolejne godziny strudzonego zwiedzania.
“Norwid wielkim poetą był” - parafrazując słowa Witolda Gombrowicza, ukradkiem znaleźliśmy się w Muzeum Fryderyka Chopina. Nasza uwaga została jednak skupiona na zupełnie kimś innym. Wielkość polskiego kompozytora jest niepodważalna, ale pragnąc zmierzyć się z niedocenianą kompletnością, wzięliśmy na warsztat wiersz Cypriana Kamila Norwida “Fortepian Chopina”. Analiza kolejnych strof wskazywała cel, który został zawarty w ostatnim wersie: “Ideał sięgnął bruku”. I choć słowa odnoszą się do fortepianu Chopina, który według legendy został wyrzucony przez okno pałacu Zamoyskich w Warszawie, to dopasowanie tego fragmentu do życia poety jest niepodważalne.
Warszawska Starówka wygląda pięknie, a szczególnego charakteru nadają jej świąteczne ozdoby. Padający śnieg uzupełnia obraz zbliżających się świąt. Dzielnie maszerując wśród zabytkowej zabudowy, na każdym kroku odczuwaliśmy wspomniane słowa Norwida. Dostępność historii jest w tym miejscu praktycznie nieograniczona. Czasami tylko po prostu nie chce nam się schylić. Zwiedzanie ułatwiały notatki opracowane przez uczniów. W ten sposób na temat każdego obiektu otrzymaliśmy porcję najważniejszych informacji. Idąc wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, uwagę poświęciliśmy m.in.: pałacowi Zamojskich, kościołowi św. Krzyża, Pałacowi Prezydenckiemu, kościołowi św. Anny.
Nad Warszawą czuwa król Zygmunt III Waza usytuowany na 22-metrowej kolumnie. Kłaniając się, trzyma w ręku krzyż, jakby chciał przypomnieć o tradycji chrześcijańskiej. Samo miasto jest oddzielnym bytem, drugą warstwą, teraźniejszością, bo trzecią stanowi to, co najbardziej ludzkie: śmierć i nadzieja na zbawienie. W podziemiach archikatedry św. Jana spoczywają biskupi warszawscy, prezydenci II Rzeczypospolitej oraz królowie Polski. To prawdziwa, wypełniona kolejnymi wydarzeniami, oś czasu, biegnąca wzdłuż wydarzeń z historii naszego narodu. Na patriotyczny patos tego miejsca składa się również gotycki wystrój samej katedry. Proporce i sztandary oraz tablice poświęcone najbardziej zasłużonym “synom” Polski dopełniają powagi i charakteru kościoła.
Bez jedzenia człowiek przeżyje maksymalnie miesiąc - nie czekając tak długo, posililiśmy się w restauracji “ Kameralna” - ośrodku opozycyjnej literatury w PRL-u, gdzie artyści sprzeciwiający się władzy dotykali bruku w świecie opatrzonym cenzurą.
Do Powiśla już niedaleko. Powiśle? Kojarzona z obskurną stacją kolejową okolica ma kilka rodzynków. Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowe, stop. Skoro narodowe, to świetnie pasuje do programu naszej wycieczki. Zbiory tej instytucji są rozwinięte w szerokiej gamie kategorii. Ale skoro ideał sięgnął bruku… powstanie styczniowe wydaje się idealnym tematem. Wybuch powstania roku 1863 nie był tematem chętnie wybieranym przez ówczesnych malarzy, ale istniejące dzieła w pełni rekompensują ich niewielką ilość. W kanonie tych dzieł najistotniejszą rolę odgrywają sceny rodzajowe - prawdziwe życie, codzienność, emocje - sztuka, ale jakże bliska i prawdziwa, sięgająca nas samych, przysłowiowej ziemi. Idea, szczyt artyzmu wśród ludzkiej, zwyczajnej widowni. Wystarczy się tylko schylić…
Różne są cele wycieczek. Jedne mają za zadanie zintegrować daną grupę, inne opierają się na rekreacji. Nasza podróż miała poważniejszy charakter. Co składa się na kulturę, to każdy wie, jednak nie wszyscy posiedli wiedzę, jak wejść w interakcję z łatwo dostępną sztuką. Wystarczy trochę wysiłku i spuszczenia dumnego wzroku na wysokość bruku...

absolwenci, akcje, inicjatywy i pomysły, spotkania integracyjne, spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania z nauką, Szkoła licealna, wspomnienia, wycieczki, wydarzenia kulturalne