Ignacy Paderewski w Muzeum Narodowym i "Cudowny chłopak" w kinie ...

Oliwia Grzyb, klasa II B gimnazjum

W czwartek 22 marca 2018 r. całą klasą wraz z wychowawczynią p. Renatą Trześkowską oraz p. Agnieszką Olszewską wyjechaliśmy do Warszawy.

O godzinie 8.30, tuż po lekcji języka polskiego, wyruszyliśmy busem do stolicy. Około godziny 10.00 dojechaliśmy do Muzeum Narodowego. Od 17 lutego 2018 r. można oglądać wystawę o Ignacym Janie Paderewskim. Została ona przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i ma nam przypominać, jak ważną osobą w tamtym czasie był jej Tytułowy Bohater .
Od razu po naszym wejściu do Pinakoteki z wielkim uśmiechem na ustach powitał nas przewodnik - pan Paweł. Przed rozpoczęciem lekcji opowiedział krótko: kim był Paderewski, kiedy żył i jak zasłużył się dla Polski. Rozdał nam też broszury, w których przedstawione były najważniejsze osoby w życiu kompozytora. Następnie rozpoczęliśmy naukę. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem ilości zgromadzonych pamiątek po wybitnym Polaku. Znajdowały się tam m.in. zdjęcia pianisty wraz z rodziną, kolekcje naczyń z motywami dalekowschodnimi oraz obrazy z portretami Paderewskiego. Co ciekawe, mogliśmy obejrzeć też fortepian, na którym grał podczas koncertów.
Po prawie dwóch godzinach spędzonych w muzeum zakończyliśmy lekcję i rozstaliśmy się z przewodnikiem. Zgodnie doszliśmy do wniosku, że chcielibyśmy jeszcze godzinami słuchać ciekawostek na temat wielkiego muzyka.
Następnie pojechaliśmy do kina. Obejrzeliśmy film pt. ,,Cudowny chłopak”. Opowiadał on o chłopcu, który urodził się ze zdeformowaną twarzą. W nowej szkole chciał udowodnić swoim rówieśnikom, że wcale nie jest ważne piękno zewnętrzne, bo piękno to więcej niż wygląd. O godzinie 12.15 rozpoczęły się dwie cudowne godziny. Kilka osób z naszej grupy nie zdołało powstrzymać łez.
Około 14.30 wyruszyliśmy z powrotem do Mińska. Zadowoleni przyjechaliśmy do szkoły. Uważam, że ta wycieczka była bardzo wartościowa. Rozmawiając w busie w czasie powrotu, każdy stwierdził, iż bardzo chętnie pojechałby na nią jeszcze raz. Na pewno w najbliższym czasie ją powtórzymy i znowu przeżyjemy wspaniałą przygodę.

Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa