„Jaskółka”

Hanna Zawadka

W środę 20 lutego klasa 8 B pod opieką p. Jadwigi Wiktorowicz i p. Piotra Bartosiaka udała się na spektakl teatralny do Warszawy. Około godziny 11.00 wyszliśmy ze szkoły i pociągiem dojechaliśmy do Wesołej. Przedstawienie miało miejsce w sali widowiskowej Klubu Kościuszkowca. Obejrzeliśmy spektakl trudny, poruszający, oddziałujący na emocje, przejmujący. Monodram „Jaskółka” według scenariusza i w reżyserii Julii Kotarskiej-Rekosz oparty jest na faktach, zaczerpniętych z prawdziwych wspomnień kobiet.
Scenariusz spektaklu powstał na podstawie książki Anny Herbich „Dziewczyny z Syberii”, zawierającej relacje kobiet wywiezionych jako młode dziewczyny na Syberię w latach 1939-1945. Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Znak.
W monodramie tytułową Jaskółkę zagrała Julia Wasilewska - 14-letnia, niezwykle utalentowana aktorka.

Spektakl bardzo spodobał się wszystkim uczniom naszej klasy. Wiele osób dyskretnie zbierało w chusteczkę łzy. Nikt nie pozostał obojętny na los niewinnej dziewczyny zesłanej do łagru i milionów innych ofiar wojennego zła i okrucieństwa. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci - nie tylko jako doskonała lekcja historii, lecz także doświadczenie głębokiego przeżywania sztuki i emocji - a właśnie emocje są fundamentem naszego człowieczeństwa.

inicjatywy i pomysły, Szkoła gimnazjalna, Szkoła podstawowa, teatr, wycieczki, wydarzenia kulturalne