„Muzyka jest kluczem, kluczem do radości, do wspomnień, do łez”

Cecyliada organizowana co roku w Publicznej Salezjańskiej Szkole Podstawowej w Mińsku Mazowieckim jest Szkolnym Turniejem Piosenki ku czci patronki muzyki świętej Cecylii.

Wspomnienie liturgiczne św. Cecylii obchodzone jest 22 listopada, dlatego właśnie następnego dnia, tj. 23 listopada, w naszej szkole pojawili się liczni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie, którzy poprzez muzykę postanowili oddać hołd patronce. Nie zapomnieliśmy o tym, że była ona męczennicą chrześcijańską i walczyła o swoje przekonania i wiarę. Łącząc jej piękną historię i ciągle żyjącą w nas dumę z okazji 100- letniej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości,tegorocznym tematem przewodnim konkursu były „Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego".

Uczestnicy Cecyliady sięgali po repertuar takich gwiazd jak: Mira Zimińska-Sygietyńska, Hanka Ordonówna, Zula Pogorzelska, Jan Kiepura, Mieczysław Fogg, Eugeniusz Bodo.
Muzyka okresu dwudziestolecia międzywojennego była bardzo emocjonalna, wyrażała stan duszy autora tekstu. Artyści stojący przed mikrofonem to jednak nie tylko śpiewacy, ale także aktorzy kabaretowi, teatralni i filmowi.
Nasi młodzi wykonawcy, wzorując się na nich, wykonali piosenki, które ich zdaniem warto było wyróżnić i przypomnieć spośród tak bardzo bogatego dorobku artystycznego tamtego okresu, co pozwoliło na osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu wokalnego uczestników.
Podczas całego turnieju mogliśmy zobaczyć solistów oraz duety. Wielu uczestników postanowiło pochwalić się swoim talentem przed zgromadzoną publicznością oraz wymagającym Jury.
W Jury zasiedli: Ks. Dyrektor Ryszard Woźniak, nasi goście specjalni: pani Jelena Sakowicz, pani Agnieszka Olszewska oraz członek zespołu „Kreska”, Rafał Smoliński, którzy oceniali wykonania i dbali o wysoką jakość artystyczną wielkiego wydarzenia kulturalnego naszej szkoły.

Każdy artysta podczas swojego wykonania pozostawiał nie tylko talent, ale i serce na scenie. Widoczne emocje, zaangażowanie każdego uczestnika nie ułatwiały Jury wyboru zwycięzców i laureatów konkursu.
Kryteria, którymi kierowała się kapituła konkursu, byly nie tylko muzyczna perfekcja-liczyła się także prawda, autentyczność oraz duch dobra i miłości płynący z muzyki.

Grand Prix tegorocznego konkursu otrzymał duet- Barbara Kowal i Maja Wesołowska z klasy IIA za interpretację piosenkę „Tylko we Lwowie”. II miejsce ex eqo wyśpiewały dziewczynki z klasy IIB Amelia Dróżdż za wykonanie piosenki „Ach, śpij kochanie” i z klasy III Olga Gardyza za utwór „Ach, jak przyjemnie”. III miejsce wywalczył Maksymilian Abramowski, uczeń klasy III za niebywały szlagier tamtego okresu „Ach, te baby..”
Nie obyło się bez nagrody publiczności, którą otrzymał uczeń klasy IIA Olivier Błaszczak za wykonanie piosenki „Umówiłem się z nią na dziewiątą” Eugeniusza Bodo.
Oprócz nagród wszyscy uczestnicy otrzymali coś, co dla artysty jest najważniejsze - uśmiech i podziw widowni.

Po krótkiej przerwie na scenę wkroczyli nieco starsi wykonawcy. W ich interpretacjach usłyszeliśmy takie hity jak: "Już taki jestem zimny drań", "Na pierwszy znak", "Mała błękitna chusteczka", "Ach jak przyjemnie", "Ja nie mam co na siebie włożyć" i "Brunetki, blondynki".

Tutaj Jury zasilone dodatkowo przez p. Jakuba Maguzę miało trudne zadanie , zważywszy na wyrównany poziom wykonawców.
W czasie, gdy po zakończeniu występów komisja konkursowa ustalała werdykt, p. Agnieszka Olszewska zabawiała publiczność utworem "O czym marzy dziewczyna".

Ostatecznie zwyciężyła Weronika Parol z klasy VIB, która wykonała piosenkę "Ja nie mam co na siebie włożyć". Drugie miejsce przypadło Michalinie Kący z klasy VB za piosenkę "Na pierwszy znak". Trzecie miejsce oraz nagrodę publiczności zdobył Emilian Piszczek z klasy VIIIA występujący w utworze "Brunetki, blondynki".

Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom dziękujemy za przygotowania i wspaniałe występy. Życzymy wszystkim kolejnych sukcesów i wielkiej muzycznej kariery.

konkursy/olimpiady, Szkoła podstawowa, wydarzenia kulturalne