Powiatowe obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych -wspomnienia

Katarzyna Baranowska, uczennica klasy II SLO

Wspominanym tego dnia bohaterom wszyscy zawdzięczamy wolność. Chcąc okazać wdzięczność za ich wspaniałą postawę, męstwo i poświęcenie własnego życia dla Polski i Polaków, pielęgnujmy pamięć o nich i ich czynach oraz trwajmy przy ideałach, o które walczyli. Tak jak żołnierze niezłomni - zachowajmy się jak trzeba.

W piątek 28 lutego 2020 r na terenie Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim już po raz piąty miały miejsce powiatowe obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
“Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny” – tymi słowami prezydent Lech Kaczyński uzasadniał projekt skierowanej do sejmu ustawy ustanawiającej Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Została ona uchwalona w 2011 roku. Ustalona data - 1 marca - miała przypominać o zbrodni dokonanej tego dnia w 1951 r. przez komunistów, którzy w mokotowskim więzieniu strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
W tym roku powiatowe obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych miały charakter wyjątkowo uroczysty. Pierwsza część przebiegała według wojskowego ceremoniału pod przewodnictwem dowódcy 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego płk dypl. pil. Krzysztofa Stobieckiego przy kamieniu upamiętniającym Danutę Siedzikównę pseudonim “Inka”, który od 2016 r znajduje się przed budynkiem Szkół Salezjańskich. W tym miejscu na maszt wciągnięta została flaga RP, odegrano hymn państwowy oraz odbył się apel pamięci, zwieńczony salwą honorową, po którym zebrani goście - przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, kombatantów, fundacji, pracowników placówek oświatowych oraz uczniów szkół z powiatu mińskiego w asyście harcerzy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Inki. Po odegraniu przez hejnalistę utworu “Śpij kolego“ oraz odśpiewaniu pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego wszyscy udali się do sali gimnastycznej, gdzie w duchu słów Stanisława Wyspiańskiego: „A to Polska właśnie” rozpoczęła się druga część uroczystości. Odczytany został list prezydenta Andrzeja Dudy, który skierował do uczestników i organizatorów Powiatowych Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych specjalne przesłanie. Głos zabrali także znamienici goście, którzy przybyli na to święto: dowódca 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego płk dypl. pil. Krzysztof Stobiecki oraz Starosta Powiatu Mińskiego Antoni Jan Tarczyński. Uczniowie klasy II Salezjańskiego Liceum przedstawili prezentację podsumowującą ich udział w pracach archeologicznych prowadzonych kilkakrotnie na Kresach w odpowiedzi na zaproszenie Stowarzyszenia Odra-Niemen. Młodzież ze Szkół Salezjańskich, która na co dzień pielęgnuje ciągłość tradycji kulturowej i historycznej, cząstkę swojej edukacji patriotycznej zaprezentowała w postaci wspaniałych występów artystycznych. Zespół tańca ludowego "Ludowiaki" z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. św. Dominika Savio zaprezentował polskie tańce narodowe, grupa teatralna "Do Trzech Razy Sztuka" z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Augusta Czartoryskiego przedstawiła inscenizację fragmentów dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a zespół "Kreska" dopełnił program artystyczny impresją muzyczną skomponowaną przez swojego opiekuna, pana Jakuba Maguzę, której kanwą stały się wiersze: "Cisza" - Klaudii Karpińskiej, "O czym szumieć będą dęby?" - Stanisława Gnoińskiego oraz "Nie powiedziałem całej prawdy" – Mieczysława Jastruna.
Na zakończenie głos zabrał dyrektor Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim ks. Ryszard Woźniak i podziękował wszystkim gościom, którzy przyjęli zaproszenie na uroczystość, uświetniając ją swoją obecnością, a także wystawieniem pocztów sztandarowych.
Wspomnianym tego dnia bohaterom wszyscy zawdzięczamy wolność. To dzięki niezłomnym - wyklętym nie musimy dziś walczyć w obronie ojczyzny. Chcąc okazać wdzięczność za ich wspaniałą postawę, męstwo i poświęcenie własnego życia dla Polski i Polaków, pielęgnujmy pamięć o nich i ich czynach oraz trwajmy przy ideałach, o które walczyli. Tak jak żołnierze niezłomni - zachowajmy się jak trzeba.

akcje, spotkania z ciekawymi ludźmi, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, uroczystości, wydarzenia kulturalne