Powrót do… przeszłości , czyli lekcja wiedzy o kulturze w Muzeum Ziemi Mińskiej

Urszula Podlasek, uczennica klasy I SLO

O tym ,że warto zobaczyć, jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej, przekonuje relacja Uli Podlasek z klasy I liceum.

We wtorek dnia 12 września br. w ramach lekcji wiedzy o kulturze klasa I LO wybrała się, pod opieką pani Renaty Bakuły, do Muzeum Ziemi Mińskiej na wystawę "Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej". Naszym przewodnikiem była pani Maria Ekiel- Jeżewska, kurator ekspozycji , której przygotowanie zajęło aż siedem lat!
Najpierw uczniowie zostali zaproszeni do niewielkiej sali, gdzie w zaiste klimatycznych warunkach słuchali fragmentów audycji radiowych z września 1939 roku oraz wywiadów z panią Ireną, córką Janiny i Józefa Sylwestrowiczowów, którzy od 1950 r. wynajmowali dwupokojowe mieszkanie od właścicielki dworku, Marii Magdaleny Łubieńskiej. Przedwojenne wyposażenie tego mieszkania stanowi centralną część ekspozycji ''Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej?'' Licealiści opowiedzieli też nieco swoich rodzinnych historii. A gdy już słowa przewodników i kolegów przeniosły nas wszystkich w przedwojenne czasy, klasa wyruszyła na poszukiwania przeszłości.
W gabinecie czekało na wszystkich piękne, zabytkowe biurko, zasłane starymi gazetami. Wnętrze ogromnej szafy, pachnące lawendą, ukazało pełne umundurowanie pana Józefa Sylwestrowicza oraz kilka torebek i suknię należącą do córki bohaterów wystawy. Większość eksponatów we wnętrzu mieszkania stanowiła własność rodziny Sylwestrowiczów - ale nie wszystkie. Wiele brakujących przedwojennych elementów wyposażenia mieszkania zostało przez panią kurator Marię Ekiel – Jeżewską i plastyka - Piotra Jeżewskiego - pozyskanych na ekspozycję w taki sposób, aby odtworzyć całość kulturową tego przedwojennego wnętrza.
W pokoju słonecznym, który łączy dwie skromne funkcje: jadalni i sypialni, naprzeciw nadszarpniętego zębem czasu lustra obejrzeliśmy bardzo ciekawe pamiątki po rodzinie Sylwestrowiczów : rodzinne zdjęcia, zabawki, szufladkę z zapałkami i kolejne stosy gazet o pożółkłych kartkach , pokrytych swoistą patyną. Dokumenty te cieszyły się szczególną uwagą zwiedzających.
Następnie uczniowie zwiedzili kuchnię, gdzie na półkach leżały piękne, zdobione talerze, sztućce i już dawno zapomniane przybory kuchenne. Obok kuchenki z fajerkami stała kolejna szafa, tym razem wypełniona jedynie wzorzystymi sukniami, najmodniejszych niegdyś fasonów. Niektóre z nich okazały się być ponadczasowe i z pewnością znalazłoby się kilka dziewcząt, które poszłyby tak ubrane na niejeden bal.
Jednak to nie było wszystko; na uczniów czekała jeszcze wystawa w korytarzu muzeum. Ta ekspozycja oferowała zwiedzającym multum informacji na temat życia i pracy nauczycieli. Na ścianach, obok ogromnych fotografii lotniczych dawnego Mińska Mazowieckiego, wisiały wyblakłe zdjęcia w sepii przedstawiające zdjęcia Janiny i Józefa Sylwestrowiczów. Można było też zobaczyć kolejne pamiątki, takie jak rakiety do gry w tenisa, kapelusz i lorgnon A jakby atrakcji było mało, w kącie pomieszczenia wisiał komputer ze słuchawkami. Jak się okazało, były na nim aż cztery godziny przedwojennych nagrań oraz kolejne wspomnienia pani Ireny Sylwestrowicz.
Tę edukacyjna wycieczkę uczniowie zaliczyli zdecydowanie do pozytywnych przeżyć. Wielu z nas z pewnością rozwinęło swoje zainteresowanie historią , także tą bliską, lokalną. Teraz już wiemy, jak ważne jest pielęgnowanie rodzinnych pamiątek i tradycji.

spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania z nauką, Szkoła licealna, wydarzenia kulturalne