Przetestowani z papieża i historii

Izabela Saganowska, wicedyrektor SP nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim

Ponad 120 osób wzięło udział w Wielkim Teście z Historii Polski z Janem Pawłem II. Młodsi i starsi mieszkańcy powiatu mińskiego odpowiedzieli na zaproszenie trzech papieskich szkół, które po raz jedenasty zorganizowały Powiatowy Dzień Papieski.

Jak co roku trzy placówki - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, Szkoły Salezjańskie w Mińsku Mazowieckim i Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej zorganizowały Powiatowy Dzień Papieski. Tym razem organizatorzy postanowili połączyć obchody 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża z setnąrocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. – Ze stu lat polskiej niepodległości aż 85 to lata życia polskiego papieża. Trzeba też zauważyć, że Jan Paweł II nie tylko brał udział w wielu ważnych wydarzeniach historycznych, ale na niektóre z nich miał bezpośredni wpływ, był ich inspiratorem – podkreśla Grzegorz Wyszogrodzki, dyrektor „papieskiej trójki”.

Młodzież w samo południe

Wielki Test przeprowadzony został 16 października w hali sportowej w mińskiej szkole przy Budowlanej. W południe zmierzyły się ze sobą drużyny reprezentujące szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z powiatu mińskiego, a po południu – w szranki stanęli dorośli. Jak zgodnie twierdzili uczestnicy, pytania były trudne, ale jurorzy podkreślali, że byli bardzo pozytywnie zaskoczeni ogromną wiedzą zarówno drużyn młodzieżowych, jak i dorosłych. W szkolnej części konkursu prowadzonej przez Agnieszkę Kożuchowską, polonistkę ze Szkoły Podstawowej nr 3 wzięło udział 16 drużyn reprezentujących szkoły z Mińska - podstawówki nr 1, 2, 3, 4, 5, Szkoły Salezjańskie i Zespół Szkół Ekonomicznych (jako jedyna szkoła średnia), ale także szkoły z terenu powiatu – z Mistowa, Janowa, Marianki, Kałuszyna, Sulejówka, Cegłowa, Dębego Wielkiego, Huty Mińskiej i Jakubowa. Po zaciętej rywalizacji w trzech rundach, z pytaniami dodatkowymi, bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Huty Mińskiej. Drugie miejsce zajęli uczniowie z mińskiej trójki, a trzecie miejsce na podium przypadło reprezentantom szkoły w Dębem Wielkim.

Popołudnie z pokoleniem JPII

Uczestników popołudniowego testu było jeszcze więcej. W historyczno-papieskiej zabawie wzięła udział niezawodna drużyna samorządowców, w której składzie znaleźli się: Antoni Jan Tarczyński starosta miński, Janusz Antoni Piechoski wójt gminy mińskiej i Marcin Jakubowski burmistrz Mińska Mazowieckiego. – Dziękujemy, że jesteście z nami co roku. Nie tylko wspieracie Powiatowy Dzień Papieski finansowo, ale też aktywnie bierzecie w nim udział – wyrażał wdzięczność w imieniu organizatorów ks. Ryszard Woźniak, dyrektor Szkół Salezjańskich. W jednej z drużyn brała udział w konkursie także poseł Teresa Wargocka wraz z pracownikami swojego biura poselskiego, która podkreślała, że postanowiła w końcu odpowiedzieć na coroczne zaproszenia do udziału w obchodach Powiatowego Dnia Papieskiego. – Jestem w końcu z pokolenia JPII – przyznawała z dumą pani poseł, dziękując organizatorom za piękną inicjatywę. W multimedialnej zabawie wzięli też udział policjanci, strażacy, lotnicy, strażnicy miejscy, żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej i Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, przedstawiciele Sądu Rejonowego czy pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nie zabrakło reprezentacji Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Miejskiej Rady Seniorów na czele z Izabellą Wandą Rombel i Jerzym Maciejewskim. Swoje drużyny stworzyli nauczyciele z Zespołu Szkół Ekonomicznych, ze szkoły w Hucie Mińskiej i z papieskiej trójki. Byli również reprezentanci rad rodziców – ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Mińsku Mazowieckim i ze Szkół Salezjańskich. Robert Gałązka i Kazimierz Markowski reprezentowali radę miasta. Była również rodzinna drużyna Górasów – tata, syn i dwoje wnucząt.

Nagrody dla zwycięzców, czyli dla wszystkich

Organizatorzy zadbali o to, by nagrody i dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. Dodatkowo upominki książkowe od mecenasów otrzymali najlepsi. W rywalizacji popołudniowej wszyscy wykazali się ogromną wiedzą o najnowszej historii Polski oraz życiu i nauczaniu Jana Pawła II. – Podium musi być nieco szersze, żeby wszyscy się zmieścili – mówił diakon Bogdan Sadowski z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, który w imieniu jury ogłaszał werdykt. W jury pracowali także: Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Radek Molenda z tygodnika „Idziemy” oraz nauczycielki z papieskich szkół – Agnieszka Nowak, Lilla Kłos, Marzena Grzyb, Anna Sumińska i Anna Woźniak. Jurorzy wyłonili aż trzy zwycięskie drużyny. I miejsce zajęli pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, nauczyciele ze Szkoły w Hucie Mińskiej oraz rodzina Górasów (Tadeusz, Michał, Franciszek i Zuzanna Górasowie). Srebro dla lotników z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego, a brąz dla drużyny reprezentującej Biuro Poselskie Poseł RP Teresy Wargockiej. Entuzjaści polskiej niepodległości Konkurs był spotkaniem różnych grup, środowisk, które połączył Jan Paweł II, ale miał też wymiar dydaktyczny. Uczestnicy, opiekunowie drużyn i widownia mogli się sporo nauczyć. Poprawna odpowiedź na każde konkursowe pytanie była wyświetlana na ekranie. Poza tym w czasie oczekiwania na werdykt jury odbyła się debata historyczna według pomysłu dyrektora szkoły w Hucie Mińskiej, Piotra Matzanke. Trzy nauczycielki historii z papieskich szkół – Agnieszka Nowak, Anna Sumińska i Anna Woźniak opowiadały uczestnikom obu konkursów o entuzjastach, bez których nie byłoby niepodległej Polski, którzy dokonywali w trudnych czasach dwudziestolecia międzywojennego rzeczy wprost niemożliwych. Tegoroczny Powiatowy Dzień Papieski zakończył się tradycyjnie przy pysznych kremówkach, które ufundował Rafał Majewski z Zakładu Cukierniczego w Mrozach.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji tegorocznego Powiatowego Dnia Papieskiego, zwłaszcza mecenasom przedsięwzięcia: staroście mińskiemu Antoniemu Janowi Tarczyńskiemu, wójtowi gminy mińskiej Januszowi Antoniemu Piechoskiemu, burmistrzowi Mińska Mazowieckiego Marcinowi Jakubowskiemu i Miejskiej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych, Instytutowi Papieża Jana Pawła II w Warszawie, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, Muzeum Jana Pawła II w Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz tygodnikowi „Idziemy”.

konkursy/olimpiady, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa