Relacja ze spotkania z pracownikami Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Maciej Małetka, uczeń klasy II Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. A. Czartoryskiego w Mińsku Mazowieckim

O Saturnie i Marsie opowiadali pracownicy CBK PAN.

W poniedziałek 11 stycznia 2016 roku odbyło się spotkanie z pracownikami CBK PAN (Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk). Pierwszą prezentację, dotyczącą Saturna , jego pierścieni oraz sondy Cassini przedstawił nam dr Paweł Wajer .
Opowiadał o historii obserwacji Saturna, od XVII, kiedy to Galileusz zauważył dziwne zjawisko wokół planety . Następnie w 1655 roku Christian Huygens odkrył jeden z księżyców Saturna, Tytana.Cztery kolejne księżyce: Dione, Reę, Tetydę, Japeta odkrył Giovani Cassini.
Później dr Paweł Wajer przedstawił nam misję NASA i ESA z ubiegłego wieku, a mianowicie Pioneer 11 i program Voyager. Misja XXI wieku, czyli Cassini-Huygens pozwoliła na odkrycie i potwierdzenie ośmiu wcześniej nieznanych naturalnych satelitów Saturna.
Kolejnym punktem spotkania była prezentacja pani geolog dr Natalii Zalewskiej, która pracuje także w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Temat różnił się nieco od poprzedniego, ponieważ „przenieśliśmy się” o dwie planety bliżej Słońca. Na Marsie, który jest nazywany czerwoną planetą, warunki atmosferyczne są najbardziej podobne do ziemskich, mimo znacznych różnic chociażby ciśnienia czy temperatury (spada do -87oC w zimę i dochodzi do -5oC w lecie). Następnie zobaczyliśmy najwyższy szczyt Marsa, czyli Olympus Mons (Góra Olimp), która ma 21 000 m n.p.m. Obejrzeliśmy również zdjęcia z kamery HiRISE (Naukowy Eksperyment Przetwarzania Obrazu Wysokiej Rozdzielczości), ważący 65 kg instrument jest teleskopem zwierciadlanym. HiRISE zawiera 0,5 metrowe zwierciadło główne, jest największym teleskopem optycznym, jaki kiedykolwiek wysłano poza orbitę Ziemi.
Kolejnym elementem było przedstawienie analogicznej bazy marsjańskiej w USA w stanie Utah. Pani Natalia Zalewska była jedną z sześciu osób światowej załogi. Mogliśmy się dowiedzieć, jak wygląda przykładowa baza od wewnątrz, a także zobaczyć, jak wyglądają podstawowe czynności wykonywane przez człowieka w skafandrze kosmicznym.
Pracownicy CBK PAN zachęcali nas również do udziału w konkursie dotyczącym propagowania wiedzy o misji Cassini. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie http://cassini.cbk.waw.pl/

konkursy/olimpiady, spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania z nauką, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa