O salezjańskiej niedzieli

Na gorąco - o salezjańskiej niedzieli słów kilka...

Świąteczne spotkanie

Uczę się tutaj siódmy rok. W salezjańskiej wspólnocie przeżywałem już kolejny raz święto patrona naszego gimnazjum, a mianowicie św. Jana Bosko. Na te niedzielne uroczystości 4 lutego br. udałem się wraz z moimi bliskimi. Sala gimnastyczna była wypełniona po brzegi, co uświadomiło mi, jak wiele jest osób, dla których takie spotkanie jest ważne. Przyszli uczniowie z rodzinami, pracownicy naszej placówki i sympatycy, ale przede wszystkim nie zabrakło absolwentów naszej szkoły, do których szczególnie skierowano zaproszenie.
Odpust rozpoczął się o godzinie 11.30 uroczystą mszą świętą. Eucharystię koncelebrowali ks. Grzegorz Borysiak i ks. Sławomir Łubian. Podczas kazania dokonałem refleksji na temat wartości, którymi kieruję się ,uczęszczając do tej szkoły i jaki to ma związek z ks. Bosko. Wiara, rozum, nadzieja i miłość to fundamenty w wychowaniu młodych. Mam na co dzień kierować się rozumem, aby zgłębiać religię, a w życiu kierować się dobrem i nie być obojętnym na drugiego człowieka, a przy tym cieszyć się możliwością wspólnego spędzania czasu, np. przez wspólne zajęcia, sport, zabawy, by dobrze przygotować się do dorosłości.
Następna część programu również przykuła moją uwagę. Było to przedstawienie przygotowane przez klasy II gimnazjum, które w zabawny sposób przedstawiało wydarzenie z życia patrona – wychowawcy młodzieży, uniwersalnego świętego.
Po tym interesującym przedstawieniu uczniowie z młodszych klas, zachęceni przez ks. Grzegorza, zaśpiewali piosenkę o Janie Bosko. Wracając do domu, całą rodziną nuciliśmy refren: „O, Janek, o, Janek….”
Niespodzianką było dla mnie zwieńczenie tego święta słodkim, pysznym poczęstunkiem, przygotowanym przez klasy II gimnazjum, odpowiedzialne za przebieg dzisiejszej uroczystości. Każdy uczestnik otrzymał salezjańskie serduszko!

Błażej Flis, kl. 7A

Na gorąco – kilka słów o salezjańskiej niedzieli

Tegoroczna , przypadająca w lutym, uroczystość ku czci św. Jana Bosko rozpoczęła się mszą świętą i hymnem szkoły. Ksiądz Grzegorz Borysiak w kazaniu poruszył kilka ważnych kwestii .Najbardziej dotarło do mnie to, że mając takiego mistrza za patrona, Jak święty Jan Bosko, powinniśmy być przykładem dla innych, zarówno uczniowie ,jak i nauczyciele. Podniesiono również aktualny temat, mianowicie działalność szkolnego zespołu tańca regionalnego pt. „Ludowiaki”, dlatego taca była przeznaczona na zakup nowych strojów z regionu krakowskiego dla owego zespołu ludowego. Rodzicom spodobała się inicjatywa. Pod koniec mszy świętej ksiądz Grzegorz ogłosił ,że w nowej kaplicy będzie można ucałować relikwie księdza Bosko. Po mszy świętej II klasy gimnazjum wystąpiły na scenie. Przedstawienie było o śnie św. Jana Bosko, który pouczył mnie, iż powinienem być zawsze uśmiechnięty. Potem ksiądz Grzegorz zaprosił wszystkich młodszych uczniów z klas 0 i 1, by zaśpiewali piosenkę o księdzu Bosko. Uczynili to bardzo chętnie, podobnie jak publiczność. Wychodząc, częstowałem się ciastkami. Było słodko i miło.

Emilian Piszczek, kl. 7A

Uroczystość Św. Jana Bosko w moich oczach

W niedzielę 4 lutego weszłam do odświętnie przystrojonej sali gimnastycznej. Ustawiono ołtarz. Z tyłu – dekorację ze znanym nam logo szkoły i hasłem, widniejącym także na naszych mundurkach: „Wychowanie jest sprawa serca”. Z prawej strony uśmiechał się do nas patron – św. Jan Bosko.

O godzinie 11.30 rozpoczęła się Eucharystia. Celebrowało ją dwóch kapłanów, księża Grzegorz i Sławomir; służyło do niej wielu naszych uczniów, co niezwykle mnie uradowało. Zapowiedziano, że po zakończeniu uroczystości zgromadzeni będą mogli uczcić osobę świętego patrona poprzez ucałowanie relikwii wystawionych w szkolnej kaplicy. Mszy świętej przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Grzegorz Borysiak. Piękną oprawę muzyczną liturgii przygotował zespół wokalny „Kreska”, kierowany przez pana Jakuba Maguzę. W czasie kazania ks. Grzegorz Borysiak przybliżył obecnym postać św. Jana Bosko, opowiadając między innymi jeden z jego snów oraz dał własne świadectwo doświadczeń z nim związanych. Po zakończeniu mszy świętej klasa druga gimnazjum, która przygotowała oprawę całej uroczystości, przedstawiła krótki program artystyczny w formie scenek o księdzu Bosko. Kolegów pięknie przygotowały panie: T. Baranowska, A. Olszewska i głównie – p. R. Trześkowska. Uczniowie zakończyli swój występ śpiewając piosenkę p.t. „Don Bosco”.

Na zakończenie ks. Borysiak podziękował przybyłym za tak liczną obecność i wyrazy sympatii dla całej wspólnoty, a najmłodszych uczestników zaprosił na scenę do zaśpiewania piosenki o Janku Bosko. Wychodząc w poczuciu dobrze przeżytego czasu i pełni nadziei, mogliśmy spróbować samodzielnie przygotowanych wypieków wykonanych przez klasę drugą gimnazjum, co uczyniłam.

Uczennica klasy 7a, Maja Szcześnik

Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa