SMS?... a może pocztówka?

M. Chrobot

Jak co roku w czwarty poniedziałek października (26.10) w bibliotece szkół salezjańskich obchodzono Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. W dzisiejszym świecie telefonów komórkowych z SMS - ami, Internetu z pocztą elektroniczną postanowiłam zainteresować uczniów kartą pocztową.

Na przełomie XIX i XX w. widokówka stała się środkiem komunikacji międzyludzkiej, przekazem informacji i uczuć, prostą i wygodną w użyciu formą korespondencji. Obecnie, po latach zapomnienia, karty pocztowe odsłaniają swoje uroki na nowo, przywołują świat w „starym stylu”. Pocztówka to ciekawy materiał ikonograficzny, doskonały dokument kultury popularnej, to wspaniała podróż w dzieje. To kształtowanie patriotyzmu lokalnego i regionalnego, ukazanie dorobku narodowego.
Kto wymyślił pocztówkę? Kto jest autorem określenia „pocztówka”? Odpowiedzi na te pytania można było uzyskać oglądając gazetkę „Historia karty pocztowej”. Tego dnia można też było wysłać tradycyjną kartkę pocztową do biblioteki. Na stoliku u dyżurnego stała zaimprowizowana „skrzynka pocztowa” do której młodzież wrzucała napisane własnoręcznie pocztówki.
W czytelni zorganizowałam wystawę pocztówek z Mińska Mazowieckiego (w grafice Marka Chabrowskiego) oraz tych ukazujących nasze miasto współcześnie. Odwiedzający wystawę mogli też wybrać się w „podróż”, oglądając pocztówki z naszej stolicy, większych miast Polski oraz mniej znanych miejscowości. Większość pochodziła ze zbiorów archiwum szkolnego oraz z prywatnych kolekcji.
Na piątej godzinie lekcyjnej do biblioteki dzielnie wkroczyły maluchy z kl. I szkoły podstawowej. Czekała na nich niespodzianka „Bohaterowie bajek na pocztówce”. Wspierając akcję „Czytaj dziecku 20 minut codziennie” ks. Dyrektor przeczytał przyszłym czytelnikom historię o „Filipie z tęczą w kieszeni” Bruno Ferro. Jedna z mam przeniosła słuchaczy w świat baśni Hansa Christiana Andersena, czytając „Nowe szaty cesarza”. Ciepły głos pani wychowawczyni zapoznał dzieci ze skrzatem Jagódką, który nie lubił zimy i chciał przyśpieszyć czas. Pierwszoklasiści namalowali postaci ze swoich ulubionych książek i z zapałem opowiadali o swoich dziełach.
Na zakończenie spotkania ks. Dyrektor poczęstował wszystkich słodkim „małym co nieco”.

Szkoła podstawowa, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, biblioteka