Spotkanie autorskie z Panią Zuzanną Orlińską

Relacja Hanny Bodo z kl. VII i Gabrieli Abramowskiej z kl. VIII a

„Ciekawe spotkanie”
W miniony listopadowy piątek 2018 roku naszą szkołę odwiedziła pani Zuzanna Orlińska. Większości z nas owo nazwisko, widniejące na zapraszającym plakacie wydawało się nieznajome, ale po tym spotkaniu autorskim z pewnością to się zmieniło.
Na samym początku porozmawialiśmy o bohaterach - jak je wymyślamy oraz rozważaliśmy odpowiedzi na pytanie, skąd biorą się pomysły na opowiadania. Pierwszą książką, o której rozmawialiśmy, to „Ani słowa o Zosi”. Pani Orlińska opowiedziała nam o pewnej dziewczynce i jej mamie-pisarce. Oczywiście dokładna historia została okryta tajemnicą, aby dowiedzieć się więcej, musimy sięgnąć po powieść. Druga książka – „Cierpienia sięciolatka” - wiązała się z codziennym życiem dziecka XXI w., czyli pomysły były „z życia wzięte”. Obserwacja syna pisarki wystarczyła, by napisać książkę o dzieciach i otaczających ich elektronice.
W trakcie spotkania, wysłuchaliśmy również opowieści o tym, jak powstawała książka pt. „Detektywi z klasztornego wzgórza”. Autorka opowiedziała także o innych swoich książkach, o ich bohaterach, o tym ile trwa napisanie książki np. detektywistycznej czy historycznej. Jak się później dowiedzieliśmy, nie tak łatwo jest pisać tego typu książki. Zawierają one dużo faktów, a materiałów do nich trzeba szukać bardzo długo. Do każdej prawie książki pokazywany był też zwiastun multimedialny.
Pod koniec spotkania pisarka odpowiadała na nasze pytania. Po spotkaniu słuchacze mogli nabyć książki pani Zuzanny i otrzymać autograf. Spotkanie było bardzo ciekawe i myślę, że każdy coś z niego wyniósł.
Hanna Bodo, kl.7

„Z Panią Zuzanną Orlińską – o literaturze, życiowych wyborach i pracy twórczej"

W piątek, 23 listopada 2018 roku w Szkołach Salezjańskich odbyło się spotkanie autorskie z Panią Zuzanną Orlińską. Uczestniczyli w nim zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Razem z moją klasą, po słówku, udałam się do sali tanecznej, gdzie miała odbyć się rozmowa z pisarką. Osobiście nie znałam tej Pani, podobnie jak moje przyjaciółki, więc byłam podekscytowana tą chwilą. Po zajęciu miejsc na sali, głos zabrała nasza Pani bibliotekarka. Po wzajemnym przedstawieniu się nadszedł czas na główną część naszego spotkania.
Pani Zuzanna pokazała nam materiały, które przygotowała do prezentacji. Były to: filmy, zdjęcia oraz jej książki. Pisarka, w mojej opinii, bardzo dobrze przygotowała się do swojego wystąpienia. Wiedziała, jak zaciekawić nas – młodych słuchaczy, uczniów, czytelników. Sądzę, że także nauczycielom się podobało. Motywem przewodnim naszej konwersacji z autorką była oczywiście jej twórczość, ale Pani Orlińska ze skromnością opowiadała o swoich osiągnięciach. Miło zaskoczyło mnie, że osoba rozpoznawalna, która odniosła wiele sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym, może być tak „zwyczajna”, sympatyczna oraz uśmiechnięta.
Na spotkaniu nie brakło także opowieści, skąd czerpać natchnienie. Z zaciekawieniem słuchałam, jak z pozoru codzienne sytuacje, takie jak np. korzystanie z telefonu, czy wygląd, stają się podstawą książki lub pomysłem na osobowość bohatera utworu. Autorka, z którą mieliśmy szansę spędzić ten czas, podzieliła się z nami historią swoich studiów i wyjaśniła, co zdecydowało o takim, a nie innym wyborze. Jej rodzice byli ilustratorami i ona także skłoniła się ku temu. Po skończeniu uczelni zadecydowała jednak, że pragnie pisać książki, w tym i powieści. Co prawda nie było to wykonywanie ilustracji – do czego była profesjonalnie przygotowana, ale - praca dotycząca tworzenia literatury. Na koniec tego przemiłego spotkania była możliwość zadawania pytań, zakupienia książek i otrzymania dedykacji, autografu.
Podsumowując moją pracę, pragnę podkreślić, że spotkanie, według mnie, należy do bardzo udanych i z przyjemnością wzięłabym udział w kolejnym, podobnym wydarzeniu. Zachęcam także do czytania książek Pani Zuzanny Orlińskiej. Na pewno przypadną wielu osobom do gustu, gdyż są to książki stricte dziecięce i młodzieżowe.

Gabriela Abramowska, kl. VIIIa

biblioteka, inicjatywy i pomysły, spotkania z ciekawymi ludźmi, Szkoła podstawowa