Supergimbus 2019

W piątek 14 czerwca 2019 r. w sali gimnastycznej Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim odbyła się trzynasta, ostatnia już, edycja konkursu ,,Supergimbus 2019”, którego celem było wyłonienie najlepszego gimnazjalisty w powiecie mińskim.

W tym roku uczestniczyli w nim reprezentanci 11 gimnazjów z całego powiatu (jeden uczestnik z 12 zgłoszonych niestety nie dotarł). Przybyło także wielu znamienitych gości. Starostwo Powiatowe reprezentował starosta miński pan Antoni Jan Tarczyński, Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki - pani Bożena Macheta, Kierownik Referatu Oświaty w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki, natomiast Radę Miasta Mińsk Mazowiecki – jej wiceprzewodnicząca pani Barbara Reda oraz pan Kazimierz Markowski. Patronat medialny sprawował "Nowy Dzwon", który był reprezentowany przez Redaktor Naczelną panią Monikę Rozalską. Tradycyjnie w rolę prowadzącego wcielił się pan Robert Gałązka – nauczyciel geografii w Szkołach Salezjańskich – a pomagali mu uczniowie klasy III gimnazjalnej – Dobrosława Michalik i Jakub Zyśk. Wydarzenie ożywiały piosenki wykonywane przez zespół ,,Kreska”.

Konkurs rozpoczął się od przywitania zawodników, gości oraz publiczności, po czym nastąpiła wspólna modlitwa, którą poprowadził dyrektor naszej szkoły ks. Ryszard Woźniak. Każdy z uczestników dostał elektroniczny pilot, za pomocą którego mógł odpowiadać na pytania. W I turze jury wylosowało numery pytań – po jednym z każdej kategorii konkursowej (języka polskiego, matematyki, chemii, biologii, historii, informatyki, fizyki, geografii oraz religii), po czym uruchomiono test. Każde z dziewięciu pytań wyświetlało się na ekranie przez 45 sekund i w tym czasie uczestnicy musieli udzielić odpowiedzi za pomocą swoich pilotów. Po tej rundzie prowadził Kacper Grzęda. O jeden punkt mniej niż on uzyskała Oliwia Gójska, o dwa punkty mniej – Adrian Broda, Julia Kopaczewska i Aleksandra Sobiech, a o trzy punkty - Rafał Ćwiek. Po drugiej turze (rozgrywanej w ten sam sposób) stawka została przetasowana: na pierwszym miejscu znalazł się Rafał Ćwiek, a tuż za nim Adrian Broda i Julia Kopaczewska. W ten sposób została wyłoniona trójka finalistów i dogrywka – podobnie jak rok temu - nie była potrzebna.

W rundzie finałowej oprócz wiedzy liczył się też refleks, ponieważ na zadane pytanie odpowiadał tylko uczestnik, który pierwszy zgłosił chęć odpowiedzi. Jednak podnosząc rękę, trzeba było być pewnym swojej wiedzy, ponieważ za nieprawidłową odpowiedź otrzymywało się punkt ujemny. Po dziewięciu pytaniach (po jednym z każdego przedmiotu konkursowego) znaliśmy już rozstrzygnięcie konkursu. Ostateczna klasyfikacja finalistów wyglądała następująco:

• I miejsce: Rafał Ćwiek – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Mińsku Maz. (14 punktów),
• II miejsce: Adrian Broda – Gimnazjum w Zespole Szkół w Siennicy (12 punktów),
• III miejsce: Julia Kopaczewska – Gimnazjum w Zespole Szkół w Latowiczu (11 punktów),
• najlepszy gimnazjalista w mieście: Rafał Ćwiek.

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Powiat Miński, Miasto Mińsk Mazowiecki i Szkoły Salezjańskie:

• za I miejsce: Smartfon/Telefon Xiaomi Redmi 7 3/64GB Dual SIM LTE Eclipse Black,
• za II miejsce: Smartfon/Telefon Xiaomi Redmi 6A 16GB Dual SIM LTE Black,
• za III miejsce: Kamera sportowa XblitzAction 4K,
• dla najlepszego gimnazjalisty w mieście: Głośnik przenośny JBL GO2 Czarny.

Dodatkowo została przyznana nagroda dla najmłodszego uczestnika (którą otrzymała Oliwia Gójska) oraz nagroda dla najlepiej dopingującej publiczności (którą otrzymali uczniowie z naszej szkoły).

I tak dobiegł końca ostatni ,,Supergimbus”, który, podobnie jak poprzednie edycje, na pewno pozytywnie zapisze się zarówno w pamięci zawodników, którym dał możliwość wykazania się wiedzą i zmotywował do dalszej pracy, jak i publiczności, która tworzyła wspaniałą atmosferę sprzyjającą zdrowej rywalizacji.

konkursy/olimpiady, Supergimbus, Szkoła gimnazjalna, Szkoła podstawowa