Wakacje z angielskim, czyli warsztaty językowe TEIP 2018

Magdalena Nogańska, wolontariuszka TEIP, uczennica klasy II SLO

Celem Fundacji Kościuszkowskiej jest prowadzenie, wspieranie i promowanie wymiany intelektualnej, kulturalnej i edukacyjnej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej.

Wchodząc na teren Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim w dniach od 16 do 27 lipca b.r., można było doznać lekkiego szoku kulturowego, bowiem w tym terminie odbywały się półkolonie TEIP (Teaching English in Poland) 2018, organizowane przez Fundację Kościuszkowską oraz goszczącą szkołę.
Obóz cieszył się dużą popularnością - wzięło w nim udział 91 uczestników w wieku od 7 do 14 lat. Dzieci miały nieustanny kontakt z językiem angielskim oraz kulturą amerykańską, o co zadbało 15 Amerykanów - w tym koordynator ze strony amerykańskiej, Jeff Attick. Polskimi koordynatorkami były panie Żanna Sikorska-Pejsz i Ewa Przybysz- Gardyza, oraz pani Irena Santorek w roli asystenta koordynatora. Polski personel uzupełniało również 16 wolontariuszy związanych ze Szkołami Salezjańskimi ( w dużej części uczniów i absolwentów) .
Amerykanie pokazywali uczestnikom swój świat za pomocą niebanalnych sposobów, dzięki którym można było uzupełnić informacje o te, których nigdy nie nauczyliby się ze szkolnego podręcznika. Aby pokazać naszą kulturę gościom, na koniec pierwszego tygodnia zorganizowaliśmy Dzień Polski. Mogliśmy podziwiać na scenie dziecięcy salezjański zespół taneczny „Ludowiaki” oraz towarzyszący w postaci kapeli zespół wokalno-instrumentalny „Kreska”. Następnie grupy obozowe przygotowały krótkie prezentacje elementów polskiej kultury. Zwieńczeniem dnia był grill dla obu zespołów, uczniów i ich rodzin, zorganizowany przez rodziców. Za to w drugim tygodniu odbył się Dzień Amerykański, który obfitował zarówno w gry i zabawy ruchowe, jak i spożywanie tradycyjnych smakołyków. Wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji półkolonii jednogłośnie stwierdzają, że były to ich najkrótsze dwa tygodnie w życiu. W tym czasie każdy mógł podszkolić język angielski, lub, w przypadku Amerykanów, poznać kilka polskich słów, wyłapać podobieństwa oraz różnice między naszymi kulturami, ale przede wszystkim zawiązały się nowe polsko-amerykańskie przyjaźnie, które – mamy nadzieję – przetrwają długie lata. Dziękujemy rodzicom za niesamowite zaangażowanie, koordynatorom za czuwanie nad dosłownie każdym szczegółem, uczestnikom za aktywny udział w zajęciach i świetną atmosferę oraz amerykańskim i polskim wolontariuszom za cierpliwość, wytrwałość i opiekę.

absolwenci, akcje, Warsztaty językowe, Rada rodziców, rodzice, spotkania integracyjne, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, relacje z wakacji