Wakacyjne żeglowanie, Mazury Południowe 2019

Piotr Bartosiak

Po raz kolejny organizujemy żeglarski wypoczynek dla uczniów Naszych Szkół.
Obóz wędrowny przeznaczony jest dla uczniów liceum i 7 – 8 klasy szkoły podstawowej.

Zgłoszenia do 19 kwietnia przyjmuje:
email: pbartosiak@salezjanieminsk.pl, tel. 600 915 095
- rejs tygodniowy 17 - 24 sierpnia 2019 > przewidywane 2 - 3 jachty

Obszar Południowych Mazur przyciąga miłośników dzikiej przyrody, ciekawych zabytków i architektury. Warto zatem w trakcie swoich żeglarskich wojaży poświęcić dłuższą chwilę, aby poznać kilka ciekawych zakątków, które kryje ten zakątek Polski.
Przygodę żeglarską rozpoczniemy w uroczej miejscowości Ruciane - Nida z charakterystycznym punktem - śluzą Guzianką z 1879 roku, która rocznie śluzuje ponad 20 tys. łodzi. Następnym punktem będzie dla nas jezioro Nidzkie piękne i dzikie. Wzdłuż 68 kilometrów brzegu jeziora leży tylko jedno miasteczko i dwie większe wsie. Po krótkim pobycie w głuszy (większość jeziora jest strefą ciszy) rozpoczniemy rejs w górę przez wspomnianą już śluzę Guziankę. Odwiedzimy stację Badawczą Polskiej Akademii Nauk w Popielnie, gdzie zobaczyć można m. in. daniele, jelenie, bobry oraz żubronie (krzyżówka krowy i żubra), a także przyjrzeć się żyjącym na wolności konikom polskim. Zwierzęta te chętnie podchodzą do brzegów jezior, dzięki czemu często można je dostrzec podczas rejsów żeglarskich. Drugą propozycją poświęconą zwierzętom (jeżeli czas podczas dojazdu lub wyjazdu pozwoli) jest Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowe, w którym zobaczymy ginące gatunki zwierząt, takie jak: rysie, wilki, cietrzewie, puchacze, głuszce. Odwiedzimy "Perłę Mazur", jaką niewątpliwie są Mikołajki. Podczas spaceru po uroczym miasteczku warto odwiedzić klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy z 1842 roku, neogotycki kościół katolicki Matki Boskiej Różańcowej z 1910 oraz Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach. Kolejnym, niezwykle barwnym miejscem, o którym nie należy zapominać podczas podróży po południowym obszarze Mazur, jest Ryn. Ze względu na ciekawą historię, miasto jest niezwykle bogate w zabytki, do których należą m.in.: wiatrak typu holenderskiego z II poł. XIX w., cmentarz poniemiecki z XVIII/XIX w., wieża ciśnień z XIX w., kaplica ewangelicka z XIX wieku, stary młyn oraz podziemny, średniowieczny kanał łączący jeziora Ołów i Ryńskie. Największą atrakcję miasta stanowi zaś pokrzyżacki zamek z 1337 roku. W drodze powrotnej do Rucianego postaramy się zahaczyć o największe jezioro w Polsce - Śniardwy. Jeżeli będzie to możliwe, opłyniemy wyspy Czarci Ostrów i Pajęczą. Zajrzymy do strefy ciszy na jeziorze Warnołty do Głodowa (jeżeli aura będzie dla nas łaskawa). Na "deser" zostawimy jeszcze niezwykle czarujący zakątek południowych Mazur, który nie bez powodu nazywany jest „Mazurskim Edenem”. Mowa tutaj rzecz jasna o Galindii znajdującej się nad jeziorem Bełdany. Dla wielu miejsce to stanowi najpiękniejszy punkt widokowy całego obszaru Mazur. U ujścia rzeki Krutyni do Jeziora Bełdany od 10 lat rekonstruuje się osadę plemienia Galindów, gdzie odtwarzane jest ich codzienne życie, zwyczaje i rytuały.

(planowany koszt 600 zł) zaliczka 100 zł w dniu zapisania na listę.
Cena obejmuje:
- czarter jachtu – spanie na jachcie;
- dojazd Mińsk Mazowiecki – Ruciane Nida - Mińsk Mazowiecki;
- wyżywienie, które przygotujemy sami;

Do kosztów należy doliczyć:
+ prysznice w portach 15 -20 zł/osoba
+ opłaty portowe 20 zł/ osoba
+ paliwo ok. 5 zł/ osobę
+ bilety wstępu 5 - 10 zł/ uczeń.

inicjatywy i pomysły, koła zainteresowań, rodzice, sport, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, turystyka, wakacje, wycieczki