10
CZE

Salezjański Konkurs Poetycki

D.G.-P.

W gronie laureatów konkursu organizowanego przez Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Augusta Czartoryskiego znaleźli się następujący uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu mińskiego:

W kategorii klas IV-VI szkół podstawowych III miejsce zajęła Natalia Wronowska ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Latowiczu. Opiekunem artystycznym Natalii była pani Marta Delega. Na II miejscu uplasowała się Julia Maria Zwierz z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. św. Dominika Savio w Mińsku Mazowieckim. Do konkursu przygotowała Julię pani Aniela Krzewicka. I miejsce zajął Krzysztof Kowalik również z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. św. Dominika Savio w Mińsku Mazowieckim, którego przygotowała pani Wioletta Augustyniak.

W kategorii klas VII-VIII szkoły podstawowej III miejsce zajęła Zofia Wawrzyniak ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Brzózem. Opiekę artystyczną nad Zofią sprawowała pani Jagna Sekular. Na miejscu II znalazła się  Rozalia Abramowska ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie. Opiekunem artystycznym Rozalii była pani Monika Marciniak. Miejsce I przypadło w udziale Gabrieli Włodarek z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. św. Dominika Savio w Mińsku Mazowieckim, która pracowała pod okiem pani Wioletty Augustyniak.

W ostatniej kategorii konkursowej – szkoły ponadpodstawowe – III miejsce zajęła Wiktoria Branicka z Zespołu Szkół nr. 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim. Opiekunem artystycznym Wiktorii była pani Aneta Martyniak. Na II miejscu podium stanęła Lena Katarzyna Jankowska z Liceum Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim, którą przygotowała do konkursu pani Anna Woźniak. I miejsce zajął Karol Delega – również z Liceum Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim, pracujący pod opieką także pani Anny Woźniak.

Ogłoszenie szczegółowych wyników nastąpiło podczas gali wręczenia nagród 10 czerwca 2026 r. w Szkołach Salezjańskich „Sapere aude” w Mińsku Mazowieckim przy ul. Kościuszki 27.

Uroczystość poprowadzili uczniowie Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego: Wiktoria Krusiewicz i Szymon Milewski. W poetycki nastrój spotkania tanecznym krokiem wprowadziła zebranych Zuzanna Ostrowska. O tym, że poezja pozwala ocalić od zapomnienia to, co najważniejsze, lirycznym głosem przypomniała Lena Piętka. Martyna Zawadzka, Alicja Chmielewska oraz Miłosz Sobkowiak zaprezentowali wybrane wiersze laureatów, a Emilia Uksa wzbogaciła słowo poetyckie o interpretację muzyczną, wykonując utwór „Passacaglia”. Jako gospodarz wydarzenia zabrał głos dyrektor Szkół Salezjańskich „Sapere aude” ks. Sylwester Pawlak. W imieniu jurorów refleksją, która zrodziła się pod wpływem lektury uczniowskich utworów lirycznych, podzieliła się Renata Bakuła – ceniona w środowisku lokalnym i odznaczająca się bogatym doświadczeniem polonistka oraz wieloletni dyrektor szkół salezjańskich. W skład komisji konkursowej weszły także absolwentki Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Mińsku Mazowieckim: studentka filologii polskiej Emilia Kurpisz i edukatorka w dziale dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej i studentka pedagogiki – Milena Jackowicz.

Organizację przedsięwzięcia, obejmując mecenat nad projektem konkursu, wsparły następujące osoby: Teresa Baranowska – koordynator projektu „Eko-Klasa, zbiórka elektroodpadów i baterii”, Jacek Żbikowski – przewodniczący Rady Rodziców Szkół Salezjańskich „Sapere aude” w Mińsku Mazowieckim oraz Katarzyna Pskiet – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim.

Na konkurs wpłynęło ponad sto wierszy. Utwory liryczne laureatów konkursu zostały opublikowane w tomiku poetyckim zatytułowanym „Ukryte w słowie”. Wydanie zostało sfinansowane ze środków Rady Rodziców Szkół Salezjańskich.