Erasmus w Szkołach Salezjańskich

Weronika Piotrowicz

W ramach projektu Erasmus+, realizowanego przez dziesięcioosobowa grupę uczniów z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego pod nadzorem Pani Karoliny Kaczyńskiej i Pani Ireny Santorek, w dniach 4-13 października, gościli w Polsce uczniowie z Niemiec i Francji.

Warto wspomnieć, że odbyły się już dwie mobilizacje: niemiecka i francuska. Na przełomie lutego i marca byliśmy w Stuttgarcie i Berlinie, natomiast pod koniec maja odwiedziliśmy Caen we Francji. Podczas obu pobytów mieliśmy szansę inaczej spojrzeć na wydarzenia II wojny światowej.
Czwartego października po południu, na terenie naszej szkoły dopracowywaliśmy ostatnie szczegóły, co chwilę spoglądając na zegarek i za okno. Około godziny 16.00 naszym oczom ukazał się autokar i chwilę później witaliśmy się z naszymi gośćmi. W szkolnej stołówce już czekały na nich ciepłe pierogi. Po posiłku pani Karolina Kaczyńska przedstawiła kilka spraw organizacyjnych i nie przedłużając, życzyła wszystkim dobrego wypoczynku po długiej podróży. Po godzinie 18.00 byliśmy już w domach z naszymi projektowymi partnerami. Wszyscy poszliśmy wcześnie spać, ponieważ wiedzieliśmy, że przed nami napięty program.
W sobotę rano spotkaliśmy się w szkole - naszym stałym punkcie zbiórek, i wyruszyliśmy na spacer po Mińsku Mazowieckim. My - jako członkowie grupy polskiej, oprowadzaliśmy naszych kolegów po mieście i miejscach znaczących dla historii II wojny światowej oraz przedstawialiśmy referaty.
Następnego dnia wyjechaliśmy do Gdańska - na trzy dni. W trakcie pobytu odwiedziliśmy m.in.Westerplatte, Muzeum w Sztutowie oraz Muzeum II Wojny Światowej. Oczywiście każdy dzień kończyliśmy odprawą, czyli podsumowaniem zdobytej wiedzy i doświadczeń.
Kolejne dni spędzaliśmy w głównie w Warszawie, w środę uczestniczyliśmy w lekcji historii w Instytucie Pamięci Narodowej, w czwartek odwiedziliśmy Muzeum Polin oraz Pomnik Bohaterów Getta, a w piątek mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy razem, pokazując gościom miasto. Sobotę również spędziliśmy w stolicy, a dokładniej w Muzeum Powstania Warszawskiego i na Cmentarzu Powązkowskim. Po powrocie do Mińska, w naszej szkole odbyła się ostatnia odprawa, podczas której podsumowaliśmy całą mobilność. Nasi partnerzy wraz z zagranicznymi nauczycielami, bardzo dziękowali nam za cały pobyt, który uważali za bardzo udany.
W niedzielę rano, na przystanku pod szkołą, po raz ostatni pożegnaliśmy się z naszymi gośćmi, którzy odjechali autokarem na lotnisko. Było nam przykro, że to już nasze ostatnie spotkanie w ramach wymiany.
Dzięki udziałowi w projekcie Erasmus+ zdobyliśmy dużo nowych doświadczeń, poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat II wojny światowej, lepiej poznaliśmy inne kultury i nawiązaliśmy cenne przyjaźnie.

Dziękujemy także Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która wsparła nas swoimi środkami, dzięki czemu mogliśmy zrealizować w całości zaplanowany program pobytu w Polsce!

absolwenci, akademie, akcje, inicjatywy i pomysły, konkursy/olimpiady, koła zainteresowań, nowości, osiągnięcia, projekty, Comenius, projekty edukacyjne, Rada rodziców, rodzice, spotkania integracyjne, spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania z nauką, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, turystyka, warsztaty, wspomnienia, wycieczki, wydarzenia kulturalne