Grupa teatralna z SLO na Festiwalu Młodzieży "Bez granic" 2022

D.G.-P.

W dniach 13-15 czerwca 2022 r. grupa teatralna Do Trzech Razy Sztuka z salezjańskiego liceum w Mińsku Mazowieckim wzięła aktywny udział w międzynarodowym Festiwalu Młodzieży "Bez granic".

Młodzi artyści z DTRS wystawili dla różanostockiej publiczności swój autorski spektakl zatytułowany "Człowiek współczesny". W ramach wydarzenia brali również udział w warsztatach teatralnych z pantomimy, muzycznych, z żonglerki, beatbox, rap freestyle, capoeira, akrobatyka, breakdance, football freestyle, plastycznych. Zajęcia prowadzili wykwalifikowani instruktorzy i artyści z całego świata. Wieczorami wszyscy goście bawili się podczas koncertów cenionych zespołów muzycznych i pokazów ognia.

Tak wspominają ten czas uczestnicy spotkania:
"Wyjazd był dla mnie okazją do nauczenia się czegoś nowego z zakresu np. teatru przedmiotu, pantomimy czy po prostu teatru. Najlepiej wspominam właśnie warsztaty teatralne "ciało i głos". W Różanymstoku spotkałam się ponownie z innymi salezjańskimi uczniami, których udało mi się poznać na ostatnim Picie. Nie zabrakło integracji. A to oczywiście dzięki Mińskowi Mazowieckiemu, który pokazał swoją dominację genetyczną, stojąc na czele prezentacji wyników prac warsztatowych i inicjując belgijkę oraz inne tańce ostatniej nocy przed kościołem."
K. K.
"Festiwal w Różanymstoku dla mnie był pod wieloma względami dosyć nowym doświadczeniem. Dostałam okazję poznać te części mojej artystycznej osobowości, o których istnieniu nie miałam dotąd pojęcia. Warsztaty były ciekawe, w dodatku po każdych z nich mieliśmy przedstawić, czego się nauczyliśmy na pokazach, i wystarczyła odrobina chęci, aby zaangażować się we wspólnie tworzoną całość. Prowadzący to niesamowicie utalentowani ludzie, ich pasję było „widać, słychać i czuć”, dodatkowo komunikatywni, pozytywni i dowcipni. W dużej mierze uczestnicy również wykazywali się otwartością i zapałem, co osobiście na mnie oddziałało (pomogło zapanować nad nieśmiałością). Choć zdaję sobie sprawę, że jeśli w nazwie jest słowo „festiwal”, wydarzenie będzie oparte raczej na pokazach, to jednak żal mi, że były one aż tak bardzo dominującą formą. Zdecydowanie warto było je oglądać, jednak warsztatów było równie dużo i ograniczenie do trzech pozostawia spory niedosyt (muzyka z afrykańskimi bębnami, teatr „ciało i głos” oraz teatr przedmiotu to niesamowite zajęcia, ale pantomima oraz Capoeira brzmią różnie intrygująco i zazdroszczę tym, którzy brali w nich udział). Ponadto integracja… Atmosfera przez całe trzy dni była bardzo pozytywna, warsztaty edukujące, pokazy wręcz zachwycające, dlatego najlepsze podsumowanie całego wydarzenia to zdanie: było warto.
O. K.

Wydarzenie było szeroko promowane w mediach. Filmy i relacje ze spotkania można oglądać pod poniższymi linkami.

https://www.youtube.com/watch?v=Sw0KWpa57As

https://www.facebook.com/pg/festiwalmbg/posts/

https://ms-my.facebook.com/TVP3Bialystok/videos/zach%C4%99camy-do-obejrz...
min. 2,12

https://bialystok.tvp.pl/60772925/festiwal-mlodziezy-bez-granic

absolwenci, akcje, inicjatywy i pomysły, koła zainteresowań, osiągnięcia, spotkania integracyjne, spotkania z ciekawymi ludźmi, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, teatr, warsztaty, wycieczki, wydarzenia kulturalne