Klasa 7b z wizytą na Olimpie

Alicja Poreda, uczennica klasy 7B

We wtorek do klasy siódmej B zawitały różne postacie z mitologii greckiej. Uczniowie dostali za zadanie przedstawić wybrane mity w ciekawy sposób.

Jako pierwszy poznaliśmy mit o przerażającym Minotaurze zamkniętym w skomplikowanym labiryncie. Grupa zajmująca się tym mitem wykorzystała wcześniej przygotowane nagranie opowiadające o całej historii. Na koniec mogliśmy usłyszeć ciekawostkę - większość mitów ma przesłanie, płynie z nich jakaś mądrość.

Jako kolejni do naszej klasy wkroczyli Eurydyka oraz Orfeusz. Opowiedzieli nam urzekający mit o pięknej nimfie leśnej i wybitnym śpiewaku, o tragicznym wypadku i zejściu Orfeusza do mrocznego Hadesu.
Niestety, ich historia kończy się tragicznie, ale nie przeszkodziło to w rozbawieniu klasy podczas występu.

Następnie uwagę klasy skradł nieostrożny Epimeteusz oraz jego rozważny brat Prometeusz. Bracia zostali poddani próbie, kusiła ich bowiem piękna Pandora. Epimeteusz uległ pokusie, poślubił ją i dał się przekonać do otworzenia puszki. Niestety, jak pewnie wiecie - nic dobrego z tego nie wyszło. Grupa przygotowująca ten mit wyraźnie naśmiewała się z lekkomyślności bohatera, co spodobało się klasie.

Jak powstał świat według mitologii greckiej? Tego też mogliśmy się dowiedzieć z wtorkowej lekcji polskiego. Zespół zajmujący się tym mitem, aby lepiej przestawić poszczególne wydarzenia, używał własnoręcznie wykonanych masek z papieru.

Później usłyszeliśmy o dwunastu bardzo ciężkich i trudnych pracach, które musiał wykonać Herkules. Udało mu się wykonać wszystkie zadania w przeciwieństwie do Syzyfa, któremu nigdy nie wtoczył głazu na górę. W historię tego nieszczęśnika też mogliśmy się zagłębić i poznać lepiej jego losy.

Ponadto odwiedziła nas piękna Kora i jej matka - Demeter. Ich historia mówi o tym, jak według mitologii greckiej powstały pory roku. Pewnego dnia, mimo upomnień mamy Kora zerwała zwodniczy kwiat narcyza, przez co została porwana do Hadesu. Demeter bardzo tęskniła za ukochaną córką, ziemia nie rodziła plonów, było wiele susz i klęsk przyrody, więc Zeus postanowił zwrócić córkę matce. I tak Kora przebywała pewien czas na ziemi- wtedy przyroda kwitła i się rozwijała, a gdy Kora wracała do Hadesu, wszystko znów pochmurniało i nie rosło.

Podczas tej lekcji powtórzyliśmy sobie w czasem zabawny, żartobliwy sposób podstawowe mity greckie. Grupy wykazały się kreatywnością i wiedzą na ich temat, przygotowując tematyczne stroje czy rekwizyty.

akcje, inicjatywy i pomysły, osiągnięcia, spotkania z nauką, Szkoła podstawowa, teatr, wydarzenia kulturalne