„Książka to przyszłość”, czyli Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2018 w naszych szkołach

M.Chrobot

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych wpisał się na stałe do kalendarza wydarzeń szkolnych.

Tegoroczne październikowe świętowanie przebiegało pod hasłem „Książka to przyszłość”. Celem akcji było zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole, zaprezentowanie bogatej oferty naszej placówki oraz jej wieloletniego dorobku w propagowaniu czytelnictwa.
Coraz dłuższe wieczory oraz jesienna szaruga sprzyjają czytaniu książek. Nasze obchody to prawie dwa miesiące wspaniałych spotkań z literaturą oraz przyjemnie spędzony czas w czytelni biblioteki szkolnej.
W dniach od 08 - 12 października 2018 roku w bibliotece szkolnej, przy nieocenionej współpracy z Panią Anną Sumińską – nauczycielką historii - został przeprowadzony Nieustający Konkurs Historyczno – Czytelniczy" KOCHAM POLSKĘ". Uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych był głównym celem konkursu. W bibliografii do zadań konkursowych znalazły się takie tytuły jak "Elementarz młodego Polaka" Marioli Jarockiej i "Kocham Polskę. Wydanie jubileuszowe na 100 – lecie odzyskania niepodległości" – Joanny Wieliczek - Szarkowej. Przez cały tydzień, każdego dnia trwania konkursu, w bibliotece pojawiały się zadania konkursowe z historii Polski, malarstwa, muzyki i literatury. Liczyły się wiedza i systematyczność. Należało bowiem udzielić prawidłowej odpowiedzi tego samego dnia.
Jury - wyłoniło laureatów w dwóch kategoriach wiekowych:

kl. IV - V szkoły podstawowej
I miejsce - Bareja Jakub kl. V a
II miejsce - Wójcicki Marek kl. V a; Sekular Michał kl. V a; Poziemska Aleksandra kl. IV a
III miejsce - Gwizdała Marcelina i Jaworska Marta z kl. IV b
Wyróżnienie - Jacak Amelia i Skiba Julia z kl. IV b

kl. VI – VIII szkoły podstawowej
I miejsce - Ratyński Jakub kl. VI b
II miejsce - Sawicka Łucja z kl. VIII b
III miejsce - Dworzyńska Urszula z kl. VIII b
Wyróżnienie - Niemyjska Gabriela z kl.VI b; Kielak Klaudia i Podstawka Wiktoria z kl.VIII b.

W piątek, 19.10.2018 roku odbyła się II edycja Konkursu Pięknego Pisania „Zostań Mistrzem Kaligrafii” w bibliotece szkolnej. Był on adresowany do uczniów gimnazjum i liceum. W Roku Zbigniewa Herberta oddaliśmy w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych, hołd Poecie. Młodzież z ogromnym entuzjazmem przepisała fragment wiersza "Przesłanie Pana Cogito". Przy współpracy z Panią Dianą Gajc – Piątkowską – polonistą - jury - wyłoniło laureatów i wyróżniło następujące osoby:
I miejsce Natalia Mazek z kl. III liceum
II miejsce Oliwia Pham z kl. I liceum
III miejsce Gabriela Gójska z kl. II liceum
Wyróżnienie Dobrosława Michalik z kl. III ag
W obydwu konkursach zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, które ufundowała Rada Rodziców.

Nie zapomnieliśmy również o Irenie Sendlerowej, bowiem rok 2018 został właśnie Jej poświęcony . Włączając się w obchody, uczniowie z koła czytelniczego z kl. V b pracowali nad projektem „Ratowała życie i pamięć”. Na podstawie książki "Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej" Anny Czerwińskiej - Rydel dzieci poznały postać siostry Jolanty, która pomagała przyjaciołom podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej w zamkniętym w getcie warszawskim. Ta niezwykła kobieta codziennie ratowała kilkoro dzieci. Aby ocalić ich pamięć, listę ich imion, umieściła w zwykłej butelce po mleku, którą pewnego dnia zakopała pod jabłonką. Na liście było uwiecznionych... niemal dwa i pół tysiąca dzieci! Uczniowie kreatywnie podeszli do tematu. Wykonano piękne ilustracje do wyżej wymienionej książki. Została przygotowana gazetka ścienna w holu szkolnym przy bibliotece. Projekt miał dużą wartość edukacyjną, ich autorzy dotarli do mało znanych faktów dotyczących życia Ireny Sendlerowej, jej rodziny, współpracowników, ocalonych dzieci. Przedstawili szeroko tło historyczno-obyczajowe czasów, w których działała wielka Polka. Pokazali miejsca, w których toczyła się niegdyś straszna walka o każde życie małego człowieka, uratowanego z getta.

Przez cały ten czas w bibliotece można było obejrzeć tematyczne wystawy książek np.
„40. rocznica wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową” ; „100 lat Niepodległości Polski”. Wszystkie wystawy cieszyły się ogromną popularnością. Na szczególną jednak uwagę zasługuje ekspozycja pt. „Co nasi dziadkowe czytali, kiedy byli mali… i my czytamy też!” Co czytały nasze babcie? Jakie książki były popularne w dzieciństwie naszych dziadków? Odpowiedzi na te pytania szukali uczniowie z kl. Va biorący udział w zajęciach koła czytelniczego. Czytelnicy rozwiązali zagadkę. Poświęcili swój czas, aby zgromadzić odpowiednie, stare książki ze zbiorów rodzinnych. Woluminy zostały zaprezentowane na wystawie w dwóch egzemplarzach – w starym i nowym wydaniu. Okazało się, że babciom i dziadkom podobały się utwory znane także i dzisiaj. Były to książeczki Zbigniewa Nienackiego, Alfreda Szklarskiego, Jana Brzechwy i wielu innych twórców – co można było obejrzeć na bibliotecznych półkach.

W środę 14 listopada zostały przeprowadzone warsztaty czytelnicze dla uczniów z klas IV – VI na temat Serii Wydawniczej "Kroniki Archeo" Agnieszki Stelmaszyk. Natomiast w piątek 23 listopada odbyło się spotkanie autorskie z Panią Zuzanna Orlińska dla uczniów z kl. VII – VIII. Ale o tym, w swoich relacjach napisały Hania Bodo i Gabrysia Abramowska.

Czy książka to przyszłość? Oczywiście, że tak!

akcje, biblioteka, inicjatywy i pomysły, konkursy/olimpiady, osiągnięcia, projekty edukacyjne, spotkania z ciekawymi ludźmi, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa