Nasze wakacyjne spotkania z kulturą…

Kiedy zadzwonił ostatni dzwonek w minionym roku szkolnym, nasi uczniowie nie rzucili książek w kąt, wręcz przeciwnie. Podjęli nowe wyzwanie…

Postanowili wziąć udział w projekcie „Przygotuj Dziennik Kulturomaniaka” i wakacyjne słoneczne dni spędzali wraz z rodzinami na zwiedzaniu ciekawych wystaw muzealnych, czytaniu książek, oglądaniu filmów. Kulturomaniacy pojawili się także na widowni salezjańskiej sali teatralnej, gdzie mieli okazje obejrzeć dwa znakomite spektakle, które przygotowali młodzi artyści z grupy teatralnej „Do trzech razy sztuka”, tj. „Odprawę posłów greckich” i IV część „Dziadów”.

Piątoklasiści swoje wrażenia zapisywali w dzienniku, redagowali listy polecające obejrzenie interesującego filmu, przeczytanie książki czy zwiedzenie konkretnych zabytków. Dla wzbogacenia relacji z wydarzeń kulturalnych gromadzili bilety wstępu do kina, teatru, na koncert oraz foldery promujące wybrane muzea, wystawy. Zadbali również o zrobienie pamiątkowych zdjęć.

Mapa naszych wakacyjnych spotkań z kulturą prezentuje się imponująco. Kulturomaniacy odkryli w Polsce i za granicą wiele ciekawych zakątków, które skrywają skarby kultury. Niektórzy dotarli nawet do Grecji, w której narodziła się m.in. literatura, filozofia, teatr, a więc do fundamentów europejskiej kultury.
Pomysłowo i estetycznie wykończone „Dzienniki Kulturomaniaka” uczniowie zaprezentowali podczas lekcji języka polskiego, aby inspirować się wzajemnie do kolejnych spotkań z lekturą, sztuką teatralną, filmem czy wystawą.

Serdecznie gratuluję wszystkim Kulturomaniakom wytrwałości w poznawaniu naszego dziedzictwa kulturowego oraz dziękuję za wspaniałą postawę aktywnego uczestnictwa w kulturze.

W. Augustyniak

inicjatywy i pomysły, projekty edukacyjne, spotkania z nauką, Szkoła podstawowa, relacje z wakacji, wydarzenia kulturalne