Ogłoszenie wyników debaty oksfordzkiej

Diana Gajc-Piątkowska

Kordian - kabotyn czy idealista, ofiarny patriota poświęcający się za naród? We wtorek 30 marca 2021 r. członkowie debaty oksfordzkiej podjęli gorącą dyskusję na powyższy temat. Wymianie argumentów przysłuchiwało się bacznie czworo jurorów, którzy skrzętnie punktowali każdą wypowiedź. Głosy podliczono i wyłoniono zwycięzcę. Werdykt publikujemy poniżej.

W debacie wzięli udział uczniowie kl. 2B Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Mińsku Mazowieckim oraz zaproszeni goście. W grupie Propozycji, która wysunęła tezę, że Kordian to zwykły kabotyn, znaleźli się: Jakub Materka, Łukasz Wróbel, Artur Milewski i Piotr Wesołowski. Grupę Opozycji, broniącej idealizmu bohatera, reprezentowali: Mikołaj Olczak, Błażej Dziugieł i Weronika Jabłońska. Nad porządkiem dyskusji czuwał gospodarz spotkania, czyli marszałek Karol Niemczak. Asystowała mu w prowadzeniu debaty sekretarz Julia Pechcin. Wymianę argumentów sędziowali Diana Gajc-Piątkowska, Kajetan Konowrocki, Łukasz Gut i Patrycja Paderewska. Najważniejszą w tym spotkaniu rolę, czyli audytorium, do którego przemawiali mówcy, pełnili uczniowie klas drugich Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Mińsku Mazowieckim, a także ks. Grzegorz Borysiak oraz panie Karolina Kaczyńska i Wioletta Augustyniak.

Większą liczbę jurorów przekonała do siebie drużyna Propozycji. W gronie zwycięzców znaleźli się zatem: Jakub Materka, Łukasz Wróbel, Artur Milewski i Piotr Wesołowski.

Głosy sędziowskie rozkładają się następująco:
Juror I - Propozycja 0:1 Opozycja, 67 punktów - 68 punktów
Juror II - Propozycja 1:0 Opozycja, 64 punkty - 58 punktów
Juror III - Propozycja 1:0 Opozycja, 83 punkty - 79 punktów
Juror IV - Propozycja 1:0 Opozycja, 81 punktów - 57 punktów
Wynik: 3:1

Przewagę punktową uzyskała grupa Propozycji. Z werdyktu jurorów wynika zatem, że Kordian to kabotyn lekceważący zbiorowość, który chce dokonać czynu brzemiennego w skutki dla całego narodu po to tylko, by się popisać, poczuć "posągiem człowieka na posągu świata".

absolwenci, akcje, inicjatywy i pomysły, projekty edukacyjne, Szkoła licealna