Podziękowania dla Księdza Dyrektora

Księże Dyrektorze,

Pozwól, że przypomnimy pewne słowa:

„Działać dla potrzeb miejsca i czasu…" I tak rozpoczęło się dzieło salezjańskie w Mińsku
Mazowieckim. W roku pierwszego, okrągłego jubileuszu przychodzi mi podjąć się prowadzenia już
okrzepłego, uporządkowanego dzieła, w którym odnajdują swoje miejsce licealiści, gimnazjaliści,
dzieci ze świetlicy środowiskowej oraz całe grono nauczycieli i dobrodziejów. Gdy przeglądam kroniki
i przechadzam się szkolnymi korytarzami, rodzi się w sercu podziw i uznanie dla tych, którzy
przygotowali to miejsce.”

Tymi słowami otwierałeś swój pierwszy rok prowadzenia wspólnoty szkolnej w Mińsku Mazowieckim,
a 10., jubileuszowy, rok Salezjańskiego Liceum im. ks. Augusta Czartoryskiego. Dziś mija kolejnych 20
lat funkcjonowania szkoły prowadzonej w duchu ks. Bosko.

Przez ten czas dzieło salezjańskie znacznie się rozrosło. Zapisano kolejne stronice w kronice szkolnej, poprowadzono kolejne korytarze, wytyczono boisko, wypielęgnowano ogród, urosły drzewa… A co najważniejsze – wyszło z murów tej
szkoły kolejne pokolenie wychowane w duchu wartości zaproponowanych przez ks. Bosko. Religia, miłość i rozum to filary, na których mińszczanie i mieszkańcy okolic mogą budować wychowanie swoich dzieci od ich najwcześniejszych lat po egzamin dojrzałości.

Dziś chcemy powtórzyć za Tobą słowa: „rodzi się w sercu uznanie i podziw dla tych, którzy przygotowali to miejsce”… I dodać: rodzi się w sercu uznanie i podziw dla Ciebie, Księże, który przez 20 lat pielęgnowałeś, rozwijałeś i ubogacałeś dzieło swoich poprzedników. Mury szkół salezjańskich w Mińsku Mazowieckim wypełnia nie tylko młodzieńczy entuzjazm, ale też dziecięcy gwar i radość. Twojej determinacji zawdzięczamy powstanie i rozkwit Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. św. Dominika Savio.

Dbasz o wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, wartość tradycji, kultury i natury. W murach tej szkoły nasi podopieczni mogą poznawać wartość i piękno folkloru, rozwijać pasje artystyczne i talent muzyczny oraz sportowy… Zespół ludowy, zespół muzyczny, teatr, taniec, szachy… To tylko część możliwości, które otworzyłeś przed młodymi mieszkańcami powiatu
mińskiego. Jesteśmy dumni, że razem możemy być częścią tego dzieła.

Św. Jan Bosko powiedział: „Nie traćcie czasu, czyńcie dobrze, czyńcie wiele, a nigdy nie pożałujecie, żeście coś zrobili”. Księże Dyrektorze, uczyniłeś wiele dla wspólnoty szkół salezjańskich w Mińsku Mazowieckim. Pozostaniemy Ci za to wdzięczni. Przed Tobą kolejne wyzwania, dzieła i czas czynienia dobra.

Życzymy Ci wytrwałości w trudzie pracy na rzecz drugiego człowieka i dla chwały Bożej oraz nieustającej determinacji w budowaniu jutra opartego na wartościach chrześcijańskich.

Niech Matka Boża Wspomożycielka Wiernych ma Ciebie w swojej opiece.

Szczęść Boże.

Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, uroczystości