Przenieśmy się na Parnas…

Małgorzata Sieradzka i Wiktoria Okrzeja

W poniedziałek 4 października br. uczniowie klasy 1 liceum, a dokładniej grupa z profilu humanistycznego przygotowała ciekawą lekcję języka polskiego.

Otóż dziewczęta wcieliły się w role muz zamieszkujących Parnas w towarzystwie swego opiekuna – Apollina, tworząc wspaniały orszak. Natomiast grupowy rodzynek – Piotrek z ogromną satysfakcją przejął obowiązki ich zwierzchnika –najpiękniejszego z bogów – patrona wieszczów, śpiewaków i poetów.

Uczniowie starannie dobrali więc stosowne stroje, wyszukując je z domowej garderoby, kostiumy dopełnili biżuterią, drobnymi dodatkami oddającymi charakter greckiego antyku. Ponadto przygotowali odpowiednie atrybuty i zaprezentowali garść informacji o przedstawianych przez siebie postaciach.
Grupa składająca się z dziewięciu uczennic i jednego ucznia wprost idealnie nadawała się do tego zadania, nic więc dziwnego, że zostało wykonane z rozmachem i fantazją.

Kaliope - muzę poezji epickiej - przedstawiała Małgosia Stankiewicz;
Klio - muzę zajmującą się historią – zaprezentowała Fatima Gańko;
Erato - opiekunką pieśni miłosnych – została Marysia Wójcicka;
Melpomene - opiekunka tragedii - Olga Jachimowicz;
Polihymnia - opiekunka pieśni sakralnych i pantomimy - Małgosia Sieradzka;
Terpsychora - opiekunka tańca - Basia Prędota;
Euterpe - opiekunka poezji lirycznej - Wiktoria Okrzeja;
Talia - opiekunka komedii - Maja Kozłowska;
Uranaę - opiekunka astronomii i geometrii - Kinga Żelazowska;
Apollinem – najjaśniejszym z bogów – opiekunem sztuki, nauki i wróżbiarstwa oraz patronem poetów a także zwierzchnikiem wszystkich muz został Piotrek Piekart.

Zajęcia okazały się bardzo ciekawą edukacyjną zabawą, dzięki której uczniowie dużo lepiej zapamiętali ważne treści z podstawy programowej. Kto wie, może w przyszłości wielu z nich – humanistów znajdzie swoje miejsce na literackim parnasie…

inicjatywy i pomysły, spotkania z nauką, Szkoła licealna