Salezjanie w programie Erasmus +

Katarzyna Baranowska , uczennica klasy ISLO

Wraz z nowym rokiem szkolnym grupa uczniów z klasy I liceum rozpoczęła udział w realizacji międzynarodowego projektu wymiany uczniów w ramach programu Erasmus Plus. Jest to pierwszy tego typu projekt w naszej szkole. O projekcie i pierwszych wrażeniach związanych z jego realizacją, pisze uczestniczka - Kasia Baranowska.

„La bataille de Norrmandie, un fait historique cle de la construction europeene” - taki jest tytuł projektu realizowanego w ramach programu Erasmus Plus. Projekt ma na celu poszerzanie wśród młodzieży wiedzy o drugiej wojnie światowej, a w szczególności o lądowaniu aliantów w Normandii oraz przedstawienie i porównanie sytuacji panującej w czasie drugiej wojny światowej z perspektywy trzech krajów: Niemiec, Francji i Polski.
Zaszczyt reprezentowania naszego kraju przypadł dziesięcioosobowej grupie uczniów z Salezjańskiego Liceum im. bł. ks. Augusta Czartoryskiego w Mińsku Mazowieckim, pod opieką pani Karoliny Kaczyńskiej i pani Ireny Santorek. Projekt odbywa się w formie wymiany międzynarodowej. Pierwszym miejscem spotkania będzie Stuttgart w Niemczech, gdzie dziesięcioosobowe grupy z trzech wymienionych wcześniej krajów na przełomie lutego i marca 2019 roku spędzą 10 dni. Następnie lecimy do Francji i wylądujemy w Normandii - dokładnie w Caen, które odwiedzimy na przełomie maja i czerwca 2019 roku. Mińsk Mazowiecki goście z Francji i Niemiec odwiedzą już w przyszłym roku szkolnym, w październiku 2019 roku. 11 października tego roku mieliśmy już okazję poznać opiekunów projektu z innych państw. Mogliśmy zadać im kilka pytań na temat naszych zagranicznych kolegów. Oczywiście musieliśmy wykazać się znajomością języka angielskiego, gdyż żaden z naszych rozmówców nie znał polskiego. Następnie nagrywany był materiał filmowy, na którym odpowiadaliśmy na pytania dotyczące między innymi drugiej wojny światowej, naszej wiedzy o niej i skojarzeń, jakie mamy z Polską, Francją i Niemcami w czasie wojny. Na podobne pytania odpowiadali również nasi koledzy z pozostałych państw, gdzie wizyty nauczycieli odbyły się już wcześniej. Do czasu spotkania z uczniami z Niemiec i Francji w Polsce nasza grupa projektowa ma za zadanie w ramach kółka historycznego zdobywać nowe wiadomości na temat drugiej wojny światowej , aby w przyszłym roku móc wystąpić w roli przewodników.
Pełni entuzjazmu i ciekawości poszerzamy swoją wiedzę i z niecierpliwością oczekujemy na wyjazdy do Niemiec oraz Francji. O naszej pracy i przygotowaniach będziemy na bieżąco informować na stronie szkoły i na łamach gazetki szkolnej, zapraszamy także do odwiedzania naszego Facebooka.

absolwenci, akcje, biblioteka, inicjatywy i pomysły, koła zainteresowań, nowości, projekty, Comenius, Warsztaty językowe, projekty edukacyjne, Rada rodziców, rodzice, samorząd uczniowski, spotkania integracyjne, spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania z nauką, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, turystyka, wycieczki, wydarzenia kulturalne