Salezjański piknik rycerski

W. Augustyniak

Święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych to doskonała okazja, aby podziękować Maryi – Matce wszystkich chrześcijan za wstawiennictwo, opiekę, wypraszanie łask u swego Syna. To także czas wdzięczności naszym Mamom, które otaczają swoje dzieci bezgraniczną, macierzyńską miłością.

22 maja br. w szkołach salezjańskich został zorganizowany piknik rycerski, aby nasza wspólnota mogła się spotkać, miło spędzić niedzielne popołudnie na zabawie w klimacie średniowiecza. Podczas mszy św., która rozpoczęła szkolną uroczystość, Ks. Dyrektor - Ryszard Woźniak przypomniał licznie zebranym, jak ważna jest rodzina dla prawidłowego rozwoju duchowego i intelektualnego każdego młodego człowieka. Wszyscy potrzebujemy szczerych rozmów, uwagi, zainteresowania codziennymi sprawami, problemami, dlatego ważne jest, abyśmy byli ze sobą, a nie obok siebie.
Po mszy św. wszystkie Mamy zostały obdarowane upominkami – zalakowanymi listami od swych wdzięcznych pociech, w których wyrazili najcieplejsze uczucia.
Salezjański piknik rycerski uświetniły występy grup artystycznych naszych dzieci i młodzieży: „Ludowiaków”, „Kreski”, chóru „Vivo”. Na scenie stanęli również indywidualni wykonawcy pięknych utworów muzycznych, m. in. Pani Zoryana Vovk – piosenkarka z Tarnopola na Ukrainie.
Licealiści z grupy teatralnej „Do Trzech razy sztuka” oraz redakcji szkolnego miesięcznika „Ale Bosco” prezentowali efekty swojej pracy twórczej – płyty z nagraniami spektakli, egzemplarze gazetki a także tomiki poetyckie z wierszami naszych uczniów.
Na stoiskach tematycznych można było obejrzeć, a nawet przymierzyć rycerską zbroję, sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z łuku, walce na miecze, poćwiczyć sztukę kaligrafii, ceramiki. Ciekawe doświadczenia i wystawy przygotowano na stanowiskach: historycznym, chemicznym, fizycznym czy przyrodniczym. Również najmłodszym uczestnikom pikniku zapewniono wiele atrakcji: dmuchańce, karuzelę, balony z helem, basen z piłeczkami. Na śmiałków czekało nie lada wyzwanie – ujeżdżanie byka.
Jak wiadomo, w średniowiecznym zamku spotykano się przy suto zastawionym stole podczas uczt i biesiad. Organizatorzy pikniku także zadbali o dobą kuchnię. Nie mogło zabraknąć stolnika z masłem i chlebem. Głodnych wabił zapach pysznej grochówki oraz mięsa z grilla (nikt nie zabraniał jedzenia palcami), można było również skosztować tradycyjnych dań kuchni ukraińskiej. Stanowiska gastronomiczne zaspokajały gusta najbardziej wybrednych smakoszy. Na łasuchów czekała wata cukrowa, gofry, popcorn, wyborne ciasta, ale przygotowano także zdrowe soki ze świeżych owoców dla tych, którzy skrupulatnie liczą kalorie.
Salezjański piknik rycerski okazał się wspaniałą przygodą dla naszej społeczności szkolnej. Organizatorzy, jak zawsze, stanęli na wysokości zadania. Udało się ukazać różnorodność i atrakcyjność epoki średniowiecza a jednocześnie zaprezentować publiczności efekty sumiennej pracy naszych dzieci oraz wysiłku, jaki wkładają podczas dodatkowych zajęć artystycznych, które oferuje szkoła.

Rada rodziców, rodzice, samorząd uczniowski, spotkania integracyjne, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, uroczystości, warsztaty, wydarzenia religijne