Św. Dominik Savio – nasz Patron, „gigant ducha” i „mały święty”

5 maja obchodziliśmy wspomnienie liturgiczne św. Dominika Savio – Patrona naszej szkoły podstawowej, ministrantów, kobiet w stanie błogosławionym oraz małżeństw pragnących zostać rodzicami.

Ten niespełna 15 – letni chłopiec jest najmłodszym świętym wyznawcą w Kościele. Urodził się we Włoszech niedaleko Turynu. Wychowywany w głęboko religijnej rodzinie już w dzieciństwie poczuł pragnienie życia w świętości. Regularnie służył do mszy św. jako ministrant, w wieku 12 lat został przyjęty przez Jana Bosco do Oratorium, gdzie wzrastał w wierze i w człowieczeństwie. Wyróżniał się gorliwością w modlitwie, otrzymał dar kontemplacji i ekstazy. Postrzegany był jako chłopiec o „wielkiej duszy”, przewyższający innych dobrocią. Wraz z kilkoma przyjaciółmi założył Towarzystwo Niepokalanej, tj. grupę chłopców zaangażowanych w młodzieńczy apostolat dobrego przykładu. Kiedy zaczął chorować na gruźlicę, musiał opuścić Oratorium i zadbać o swoje zdrowie. Żegnając się ze swym duchowym mistrzem oraz kolegami, wyznał, iż przeczuwa, że nie wróci już do nich. Chłopiec zmarł po kilku miesiącach choroby, głęboko przekonany o rychłym spotkaniu z Panem.

Bierzmy przykład z tego niezwykłego młodego człowieka, który Jezusa i Maryję miał za najlepszych przyjaciół, a grzechu wystrzegał się tak bardzo, że wolałby umrzeć niż zgrzeszyć.

Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, uroczystości, wspomnienia, wydarzenia religijne