Szlakiem bohaterów "Kamieni na szaniec"

Agnieszka Kozyra-Podkańska

Uczniowie klas ósmych pod opieką pani Agnieszki Kozyry-Podkańskiej, pana Jakuba Maguzy i księdza Dariusza Mikołajczyka udali się 27 kwietnia na wycieczkę do Warszawy. Była to szansa na wcielenie się w młodych harcerzy, którzy dzielnie walczyli z okupantem podczas II wojny światowej.

Pierwszym przystankiem było Liceum im. Stefana Batorego, po którym oprowadziła nas absolwentka Salezjańskiej Szkoły Podstawowej - Hania Zawadka. Jej opowieść pozwoliła nam przenieść się do wojennych czasów i wyobrazić sobie życie głównych bohaterów lektury “Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, czyli Aleksego Dawidowskiego - “Alka”, Jana Bytnara - “Rudego” oraz Tadeusza Zawadzkiego - “Zośki”, którzy w czerwcu 1939 roku kończyli swoją edukację w liceum.
Po opuszczeniu budynku szkoły wybraliśmy się na spacer Aleją Szucha, którą doszliśmy do Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie znajdującego się w dawnej siedzibie Gestapo.
Niesamowitym punktem naszej wycieczki była Gra Miejska “Akcja pod Arsenałem”, która rozpoczęła się przy pomniku Mikołaja Kopernika związanym z jedną z najbardziej znanych akcji Małego Sabotażu, w którym to Maciej Aleksy Dawidowski w 1942 roku usunął ciężką płytę z niemieckojęzyczną dedykacją zasłaniającą polską inskrypcję. Uczniowie przenieśli się w czasie do okupowanej Warszawy i wcielili się w żołnierzy Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Podczas gry wzięliśmy udział w przygotowaniu i samej akcji odbicia z rąk hitlerowców Jana Bytnara - “Rudego”, a także zapoznaliśmy się z realiami okupowanej Warszawy i poruszając się po Starym Mieście, rywalizowaliśmy ze sobą, chcąc dotrzeć do celu jako pierwsi. Spod budynku Arsenału udaliśmy się na ciepły posiłek do lokalnej restauracji.
Po pysznym obiedzie udaliśmy się do Muzeum na Pawiaku, w którym mogliśmy zobaczyć osobiste rzeczy uwięzionych, ich zdjęcia oraz pierwsze wydanie "Kamieni na szaniec".
Następnym, a zarazem naszym ostatnim przystankiem był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Tam odwiedziliśmy groby głównych bohaterów naszej lektury - Zośki, Alka i Rudego oraz jej autora Aleksandra Kamińskiego. Pomodliliśmy się za nich i zapaliliśmy znicze na ich grobach. I tak Aleją Zasłużonych ruszyliśmy w stronę autobusu.
Zmęczeni, ale zadowoleni z pełnej wrażeń wycieczki, około godziny 19.00 wróciliśmy do Mińska i udaliśmy się do domów.

Nikola Lulko, Karolina Popis

Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, turystyka, wycieczki