Wycieczka klas ósmych do Lublina

24 września klasy ósme odwiedziły Lublin - miasto nazywane stolicą wschodniej Polski.

Wycieczka klas ósmych do Lublina

24 września klasy ósme odwiedziły Lublin - miasto nazywane stolicą wschodniej Polski. Wszyscy uczniowie przekonali się, że to jedno z najpiękniejszych renesansowych miejsc w kraju oraz najstarsze, mające bogatą historię, zachwycające architekturą i wspaniałym krajobrazem okolicy – inspirujące miasto.

Pierwszym przystankiem na wycieczce było Stare Miasto, inaczej - centrum kultury. Tam spotkaliśmy naszego wszechwiedzącego przewodnika, który z ogromną pasją, doświadczeniem i miłością do Lublina cierpliwie opowiadał o zabytkach i historii tego miejsca.
Zwiedziliśmy Bramę Krakowską - Muzeum Historii Miasta Lublina, rynek i zabytkowe kamienice - m.in. Kamienicę z grafikami Andrzeja Kota, Archikatedrę, Wieżę Trynitarska, Wzgórze Zamkowe, Bramę Grodzką i wiele innych zabytków.
Następnie ósme klasy złożyły wizytę Muzeum Wsi Lubelskiej - skansenowi w Lublinie. Jednak przed nabywaniem wiedzy trzeba było nabrać sił i coś zjeść. Uczniowie usiedli przy ognisku z kiełbaskami w ręku i rozpoczęli rozmowy. Integracja przy ciepłych płomieniach ognia minęła i nadszedł czas na zwiedzanie muzeum na otwartym powietrzu.

Muzeum Wsi Lubelskiej malowniczo położone w dolinie rzeki Czechówki, jest jednym z największych skansenów w Polsce. Prezentuje kulturową różnorodność województwa, dzięki połączeniu bogatej kolekcji architektury i eksponatów z troską o niematerialne dziedzictwo regionu. Muzealna ekspozycja podzielona została na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy.
Wizyta w muzeum była okazją do obejrzenia pamiątek związanych z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, ale też umożliwiła zapoznanie się z codzienną pracą, zwyczajami i tradycjami ludzi minionej epoki. Muzealna ekspozycja to nie tylko materialny ślad po minionych czasach, ale też historie zwykłych ludzi wpisane w odtworzone wnętrza. Odwiedzając kolejne sektory i obiekty, można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu, a wizyta w Muzeum staje się okazją do wyjątkowej podróży oraz bliskiego spotkania z przeszłością.

Po wspólnie spędzonym dniu w Lublinie klasy ósme musiały wracać do domów. Wycieczka była idealną okazją do poznania tak ważnego i pełnego tajemnic miasta oraz wprowadzenie do lektury “ Pana Tadeusza ” Adama Mickiewicza.

akcje, inicjatywy i pomysły, nowości, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, turystyka, wspomnienia, wycieczki