Żegnaj szkoło, witajcie wakacje!

W. Augustyniak

Wakacje… Początek lata… pachnący przedwcześnie rozkwitłą lipą i brzęczący ucztującymi w jej kwiatach pszczołami. W szkolnym ogrodzie róże gubią już aksamitne płatki, za to tulipanowiec ośmiela się czarować niepozornymi, a jednocześnie zaskakująco okazałymi kwiatami… Czas zakończyć rok szkolny 2023/2024.

“Powiedział mi kiedyś mój tata, i miał, jak się zdaje, rację, że największym wynalazcą wszechświata był ten, kto wynalazł wakacje”. W ostatnim dniu nauki tego roku szkolnego słowami wiersza Ludwika Jerzego Kerna uczniowie klasy 7a: Ola Fit i Olivier Błaszczak wyrazili zbiorowe uczucia wszystkich uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli.

Najpierw swoje cenzurki i nagrody odebrali uczniowie klas I-III. Trzecioklasiści, kończący I etap edukacji, oprócz świadectw otrzymali pamiątkowe medale. Ponadto drugoklasiści zaśpiewali dla nich piosenkę “Lato, lato…”, aby wprowadzić swoich starszych kolegów w wakacyjny nastrój.

W kolejnej części programu zakończenia roku szkolnego 2023/2024 w uroczystej mszy św. dziękowaliśmy dobremu Bogu za otrzymane łaski, prosiliśmy o właściwe wykorzystanie czasu wakacji na odpoczynek oraz modliliśmy się w intencji solenizantów, którzy imieniny obchodzą w okresie wakacyjnym.

Po celebracji mszy św. reprezentacje wspólnoty szkolnej złożyły gorące podziękowania Ks. Dyrektorowi Ryszardowi Woźniakowi za dwudziestoletnią posługę kapłańską w naszej szkole, ale również za wyjątkowo owocny czas pełnienia funkcji Dyrektora w Szkołach Salezjańskich. Zespół Pieśni i Tańca “Ludowiaki” zaśpiewał specjalnie dedykowaną Ks. Dyrektorowi pieśń na melodię “Wieź mnie, koniu, wieź…”. Artyści w łagodnym chodzie, zalotnych obrotach i mocniejszych przytupach zaprezentowali kujawiaka oraz znacznie bardziej dynamicznego oberka jako wyraz wdzięczności za patronat nad rozwojem grupy artystycznej.

Również Ks. Dyrektor złożył podziękowania wszystkim zebranym, którzy tworzą salezjańską rodzinę. Podsumował dwie dekady pracy w mińskiej szkole, która została rozbudowana, obrosła w soczystą zieleń, wybujała pięknym kwieciem i rozkwitła talentami wychowanków, wydając kolejne pokolenia światłych, dobrych i odpowiedzialnych ludzi. Ks. Dyrektor wyznał z zadowoleniem, że o ile rośliny kupował zazwyczaj najtańsze (z wyprzedaży), to wyposażenie szkoły zawsze musiało być z najwyższej półki, aby długo i efektywnie służyło naszym uczniom. Z całą pewnością to dlatego możemy uczyć się w placówce nowoczesnej, na miarę XXI w., ale jednocześnie mocno osadzonej w tradycji, wartościach chrześcijańskich. Ks. Dyrektor podkreślił, że bardzo zależało mu na zachowaniu niezależności i obiektywizmu w prowadzeniu dzieła salezjańskiego. Wyznaczał wysokie standardy i stawiał wysokie wymagania swoim uczniom i świadomie stał na straży ustalonych zasad. “Dlaczego?” Może ktoś zapytać, jak zapytał podopieczny bardzo wymagającego trenera sportowego: “Dlaczego tak wiele ode mnie wymagasz?” “.....bo mi na Tobie zależy”.

Po przemówieniu Ks. Dyrektora uczniowie klas młodszych udali się do sal na spotkanie z wychowawczyniami. Starsi uczniowie pozostali w sali gimnastycznej, aby odebrać swoje świadectwa i nagrody oraz pożegnać ósmoklasistów, opuszczających mury salezjańskiej szkoły. Zespół Wokalno - Instrumentalny “Kreska” dedykował najstarszym uczniom szkoły podstawowej dwa utwory muzyczne: “Zacznij od Bacha…” i “Radość najpiękniejszych dni”. Siódmoklasiści natomiast wręczyli im upominki - pióra z wygrawerowanym imieniem każdego z ósmoklasistów, fotoksiążki, tarcze oraz słodkości. Ponadto w ciepłych słowach zwrócili się do koleżanek i kolegów z klasy ósmej z życzeniami, aby nauka w szkole średniej sprawiała im przyjemność, gwarantowała rozwój, przyniosła wiele prawdziwych i trwałych przyjaźni. Z kolei uczniowie klas ósmych podziękowali księżom, wychowawcy, nauczycielom, rodzicom za trud nauczania i wychowania oraz koleżankom i kolegom za wspólnie spędzone chwile modlitwy, nauki i zabawy.

Zwieńczeniem uroczystości było wykonanie przez “Kreskę” utworu “Pomaluj mój świat”, który porwał wszystkich zebranych do wspólnego śpiewu i wybijania rytmu. Tak więc skocznym krokiem uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przed wakacjami spotkanie z wychowawcami, aby otrzymać zasłużone cenzurki.

Szkoła podstawowa, uroczystości