Projekt "Budujemy robota światłolubnego"

Piotr Bartosiak

Projekt realizowano od 09.12.2013r.-20.01.2014r. Uczestnikami projektu byli Michał Mulik i Karol Brzeziński, a opiekunem p. Piotr Bartosiak.

Prezentacja projektu miała miejsce w czasie zajęć koła "Zrób to sam" w dniach 21 i 22.01.2014r. oraz 11 i 12.02.2014r.

Oprócz uczniów szkoły podstawowej w prezentacji wzięli udział także: ks. dyr. Ryszard Woźniak oraz p. Monika Senktas.

Michał Mulik

Przejdź do galerii.

Światłolub - popularne określenie robota, którego celem jest podążanie w kierunku światła. Najczęściej buduje się światłoluby typu BEAM na układadzie L293, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprząc do działania mikrokontroler z przetwornikiem ADC lub dodatkowym wzmacniaczem operacyjnym. Większość światłolubów należy skalibrować do pracy w różnych środowiskach - zwykle przy pomocy odpowiedniego dzielnika napięcia (z rezystorów lub potencjometra). Odpowiedno skalibrowany światłolub jest w stanie podążać za światłem latarki nawet w jasny dzień - „poszukuje" wtedy po prostu źródła o większym natężeniu światła niż otoczenie.

Nasze roboty zostały zbudowane na podstawie zestawu, pozwala on zbudować edukacyjnego robota podążającego w stronę światła. Konstrukcja wykorzystuje dwa proste czujniki (fototranzystory) oraz sterownik silników prądu stałego. Układ elektroniczny nie posiada mikrokontrolera, nie ma więc konieczności tworzenia oprogramowania, co sprawia że robot jest idealny na początek przygody z robotyką.

Szkoła podstawowa, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, projekty edukacyjne