SALEZJANIE DLA NIEPODLEGŁEJ

Dnia 11 listopada 2023 r. na scenie Auli Zespołu Szkół nr 1 w Mińsku Mazowieckim zagościły pieśni patriotyczne oraz tańce ludowe, które zaprezentowane zostały przez Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca LUDOWIAKI, a także wokalno - instrumentalny zespół KRESKA, działające przy szkołach Salezjańskich "Sapere aude". Koncert został zorganizowany z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W ten niezwykle widowiskowy i radosny sposób młode pokolenie uczciło jedno z najważniejszych dla naszej Ojczyzny świąt. Gośćmi specjalnymi uroczystości byli Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, który objął naszą uroczystość patronatem oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Adam Trześkowski.

Imprezę rozpoczął występ najstarszej grupy zespołu LUDOWIAKI, który w wesołym nastroju wprowadził wszystkich widzów w dalszą część koncertu, prezentując krakowiaka.
Na scenie swoje taneczne umiejętności zaprezentowały w kolejności:
- Grupa średnia, jedyna żeńska grupa DZPiT „Ludowiaki” przedstawiła, barwne stroje regionu mazowieckiego, w których zatańczyła dwa tańce regionu mazowieckiego „Klepoka” oraz „Polkę”.
- Najmłodsza grupa DZPiT „Ludowiaki”, która tanecznie przedstawiła suitę dziecięcych śląskich zabaw ludowych.
- Kolejna młodsza grupa DZPiT „Ludowiaki” zaprezentowała poleczkę do melodii znanej pieśni ludowej "W moim ogródeczku".
- Na koniec mieliśmy okazję obejrzeć tańce regionu lubelskiego "Walczyka", „Polkę” oraz „Cygana”, które zaprezentowała najstarsza grupa taneczna Dziecięcego Salezjańskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Ludowiaki”.

Nie zabrakło również występów wokalnych o tematyce patriotycznej. O wielkim bohaterstwie Polaków, o cierpieniu dzieci i matek opowiedziała nam piosenka „Dnia pierwszego września” w wykonaniu naszych artystów, którzy zaśpiewali również piosenkę „Chłopaki z AK”, jako kolejny ciekawy przykład twórczości, która odwołuje się do historii II wojny światowej w kilkadziesiąt lat po zakończeniu konfliktu.

Swój autorski repertuar zaprezentował wokalno – instrumentalny zespół KRESKA, w składzie absolwentów naszego liceum pod kierownictwem p. Jakuba Maguzy.

Na koniec, w kolejnej odsłonie z piosenką "Taki kraj", wystąpiła Klaudia Karpińska, absolwentka naszego liceum, uczestniczka tegorocznego wydania „Szansy na Sukces”.

Ten wspaniały dzień przechodzi już do historii, ale mamy wielką nadzieję, że na stałe zapisze się w naszej szkolnej tradycji obchodów wielkiego, narodowego święta.

absolwenci, inicjatywy i pomysły, osiągnięcia, Rada rodziców, rodzice, spotkania integracyjne, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, wydarzenia kulturalne