Klasy 5a i 5b z wizytą u króla

M. Sz.

Wizyta klas 5a i 5b w Zamku Królewskim w Warszawie miała miejsce 7 czerwca 2023 r. Uczniowie mieli okazję zobaczyć najpiękniejsze sale zamkowe, poznać komnaty królewskie i dowiedzieć się wielu szczegółów z życia naszych ostatnich władców.

Podczas wizyty w Zamku Królewskim klasy 5a i 5b mogły się dowiedzieć, czym różniła się oficjalna audiencja od wizyty prywatnej w apartamentach króla. Wędrówka po wybranych salach była okazją do rozmowy o życiu codziennym i przywilejach królów polskich. W czasie lekcji uczniowie poznali życie dworskie i znaczenie ceremoniału, potrafili rozszyfrować symbolikę wystroju sal zamkowych oraz określić zakres władzy królewskiej. Odwiedzili komnaty służące do udzielania audiencji, w tym salę tronową, prywatne apartamenty władców Polski, czyli gabinet, sypialnię czy garderobę. Uczniowie zwiedzili także salę, w której uchwalona została Konstytucja 3 Maja. Znajduje się w niej jeden z egzemplarzy tej ważnej dla Polski ustawy. Ogromne wrażenie na uczestnikach lekcji wywarła niezwykła sala balowa.
W czasie wizyty w zamku uczniowie klas 5a i 5b mieli również okazję wziąć udział w lekcji składania ukłonów, które niewątpliwie należą do ważnych zwyczajów w czasach panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Pierwsza wizyta w Zamku Królewskim w Warszawie zapewne nie będzie ostatnią.

Szkoła podstawowa, turystyka, wycieczki