Lekcja edukacji dla bezpieczeństwa na strzelnicy.

Piotr Bartosiak

W dniu 22-go marca 2017 roku uczniowie kl. I SLO uczestniczyli w lekcji edukacji dla bezpieczeństwa na strzelnicę PM Shooter w Warszawie.

Na zajęciach licealiści dowiedzieli się, jakie są procedury, gdy ubiegamy się o pozwolenie na broń palną. W Polsce należy najpierw poddać się badaniom, potem z dokumentem od lekarza i podaniem oraz dowodem wpłaty ustawowo ustalonej kwoty udajemy się na komendę policji. Dowiedzieli się że, w podaniu należy udowodnić, że ma się powód, aby posiadać broń. Jeśli ma to być broń sportowa, należy potwierdzić, że jest się sportowcem, jeśli myśliwska - że uprawia się właśnie takie hobby, w przypadku kolekcjonerstwa procedura jest taka sama.
Uczestnicy lekcji dowiedzieli się i mogli przećwiczyć, w jaki sposób celujemy z pistoletu czy karabinka. Dowiedzieli się, że celowanie polega na nadaniu lufie odpowiedniego położenia w płaszczyźnie pionowej i poziomej, które zapewnia przejście pocisku przez cel. Efekt ten osiągamy za pomocą przyrządów celowniczych (tj. muszki i celownika), poprzez właściwe ich ustawienie względem siebie i względem celu. Poprawne ustawienie (zgranie) przyrządów celowniczych względem siebie nazywane jest „muszką równą”. Polega na takim ich ustawieniu, że muszka znajduje się dokładnie po środku szczerbinki celownika , a jej górna krawędź i górna krawędź celownika ustawione są w jednej linii.
Poznali również zasady przewożenia i przenoszenia broni strzeleckiej. Wniknęli w arkana prawa, ktore to regiluje. (Dz. U. z dnia 21 kwietnia 2000 r.)
Na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. Nr 53, poz. 549) zarządza się, co następuje:
1. Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i warunki przewożenia broni i amunicji środkami transportu publicznego przez:
1) podmioty posiadające broń i amunicję na podstawie świadectwa broni wydanego w celach, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, zwanej dalej “ustawą”,
2) (1) osoby posiadające broń i amunicję na podstawie pozwolenia na broń wydanego w celach, o których mowa w art. 10 ust. 2 ustawy,
3) (2) podmioty lub osoby posiadające broń, o której mowa w art. 11 pkt 7, 8, 10 i 11 ustawy.
2.1. W środkach transportu publicznego, służących do przewozu pasażerów, broń przewozi się w stanie rozładowanym, bez amunicji w komorze nabojowej i w magazynkach nabojowych.
2. Broń do ochrony osobistej, ochrony bezpieczeństwa innych osób oraz mienia może być załadowana bez wprowadzonego naboju do komory nabojowej i przewożona w stanie zabezpieczonym.
3.1. Amunicję przewozi się środkami transportu publicznego przy zachowaniu niezbędnych wymogów bezpieczeństwa, wykluczających możliwość przypadkowej eksplozji, w ilości uzasadnionej potrzebami osoby przewożącej.
2. Amunicję przewozi się w opakowaniach fabrycznych przeznaczonych do sprzedaży detalicznej lub w pudełkach i pojemnikach, w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju.
4. Broń i amunicja w czasie przewozu środkami transportu publicznego powinny być zabezpieczone w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieupoważnionych.
5. Broń i amunicję w pasażerskich statkach powietrznych przewozi się w lukach bagażowych lub w miejscu wskazanym przez przewoźnika, jako bagaż rejestrowany, do którego pasażerowie nie mają dostępu.
6. Przewoźnik może ustalić dodatkowe zasady przewozu broni i amunicji w wewnętrznych regulaminach, określających warunki obsługi podróżnych, odprawy oraz przewozu osób i rzeczy.
7. Obsługa środka transportu publicznego, po ujawnieniu przewozu broni lub amunicji w sposób zagrażający bezpieczeństwu pasażerów, powiadamia o tym niezwłocznie najbliższą jednostkę Policji lub Żandarmerii Wojskowej.
Duża część zajęć poświęcona była tematyce bezpiecznego użytkowania broni. Uczestnicy mogli przećwiczyć praktycznie, opanowanie teoretycznych wiadomości, sdo tarczy z trzech różnych rodzajów broni: tj. pistolet CZ 75 Kadet, karabinek M-4, pistolet Glock 17.
Na koniec zostały podliczone punkty uzyskane przy strzelaniu z pistoletu Glock.
Najlepszym strzelcem w grupie okazał się Kamil Wańko z kl. I SLO, drugie zaszczytne miejsce zdobył Karol Adamiec z kl. III SLO, miejsce trzecie podzieliły między siebie dwie uczennice, Justyna Litawa z I SLO i Julia Nagraba z kl. II B naszego gimnazjum.
GRATULUJĘ! Piotr Bartosiak
Wielu uczestnikom podobały się tak zorganizowane zajęcia ;).

konkursy/olimpiady, sport, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, turystyka, wycieczki