Śladami historii i literatury...

17 listopada 2021 r. po pierwszej godzinie lekcyjnej wyjechaliśmy busem z Mińska Mazowieckiego do Warszawy na klasową wycieczkę. Opiekę nad naszą grupą sprawowali: Ksiądz Dariusz Mikołajczyk oraz wychowawczyni - Pani Wioletta Augustyniak.

W czasie godzinnej podróży utrwaliliśmy wiadomości na temat życia i twórczości Adama Mickiewicza, aby z większym zaangażowaniem uczestniczyć w lekcji muzealnej. Pani Pilot zaprowadziła nas w miejsce, gdzie znajdują się najdłuższe i najstarsze w Warszawie ruchome schody, które powstały w związku z budową trasy W - Z w latach 1947-1949. Następnie udaliśmy się na Plac Zamkowy, by oczekiwać pod kolumną króla Zygmunta III Wazy na Panią Przewodnik, która zaprosiła nas na spacer po Krakowskim Przedmieściu i opowiedziała o zabytkach stolicy. Zatrzymaliśmy się pod kościołem Św. Anny, pod pomnikiem Adama Mickiewicza, pod Pałacem Prezydenckim, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby wysłuchać informacji o tych obiektach.

Niezwykłym dla nas przeżyciem okazała się obserwacja zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, którego historię przybliżyła nam Pani Przewodnik. Nieopodal Placu Teatralnego mieliśmy okazję zobaczyć kamień upamiętniający śmierć poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Następnie, spacerując w kierunku Starówki, podziwialiśmy pomnik warszawskiej Syrenki, pomnik Jana Kilińskiego, pomnik Małego Powstańca, pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego. Wreszcie przyszedł czas na zasłużony wypoczynek i posiłek. Każdy z nas odebrał swoją porcję pizzy oraz napój, a po godzinnej przerwie zakupiliśmy pamiątki na Rynku Starego Miasta i udaliśmy się do Muzeum Literatury na spotkanie z duchem naszego wieszcza narodowego. Poznaliśmy realia życia naszych rodaków pod zaborami, obejrzeliśmy wiele eksponatów i wysłuchaliśmy informacji o różnych etapach życia i twórczości autora “Pana Tadeusza”.

Po intensywnej lekcji historii i literatury w stolicy wróciliśmy do Mińska Mazowieckiego. Chociaż wyjazd miał charakter edukacyjny i wymagał od nas wysiłku intelektualnego i fizycznego, z pewnością można powiedzieć, że należał do udanych.

Uczniowie klasy 5B

spotkania z nauką, Szkoła podstawowa, turystyka, wycieczki