ZAWOJA 2022

Kronika

Dzień I – 30.01.2022 – niedziela

"Stowarzyszenie Młodych Górali, edycja XI" ponownie w akcji. Kolejna edycja rodzinnego wyjazdu narciarskiego została uznana za rozpoczętą. 30.01.2022 r. o godz. 9.00 zaczęła się nasza przygoda, wyruszyliśmy do znanej nam dobrze miejscowości: ZAWOJA. Droga była długa i męcząca, ale gospodarze pensjonatu "Jodełka" jak zawsze przywitali nas obfitym, pysznym i ciepłym posiłkiem. Następnie zakwaterowaliśmy się w pokojach. Na zakończenie dnia odbyła się Msza Święta i „krótkie ogłoszenia” organizacyjne. Ks. Ryszard przypomniał podstawowe zasady panujące na wyjeździe i przedstawił WYCHOWAWCÓW.
To był dłuuuugi dzień, szczególnie dla tych najmłodszych uczestników. Szybko poszliśmy spać, by zbierać siły na jutrzejszy dzień.

Dzień II – 31.01.2022 – poniedziałek

Dziś pobudka była o godzinie 7.30, mieliśmy 30 minut, aby przygotować się do Mszy św. Po modlitwie - czas na śniadanie, następnie udaliśmy się do wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Dzięki temu od razu mogliśmy wszyscy rozpocząć jazdę na nartach i snowboardzie. O godzinie 10.00 byliśmy już na ”Wojtkach”- wyciągach orczykowych idealnych dla miłośników białego szaleństwa. Każdy musiał sobie przypomnieć jazdę. Potem przerwa na obiad - kuchnia zaserwowała nam kotlety z piersi kurczaka i rosół. Po krótkiej przerwie pojechaliśmy na drugą turę jazd. O 18.30 wróciliśmy na kolację. Potem mieliśmy czas na odpoczynek, graliśmy w karty, a także w ping-ponga. Punktualnie o 21:00 Ksiądz opowiedział "Słówko" wieczorne oraz udzielił nam błogosławieństwa. O 22.00 była cisza nocna, więc udaliśmy się na spoczynek.

Dzień III – 1.02.2022 - wtorek

Dzisiejszego poranka, zaraz po zjedzeniu śniadania, część załogi wyruszyła po raz pierwszy w tym roku na większy stok: Kolej Linową „Mosorny Groń”. Owe miejsce stwarzało pierwsze na tym obozie warunki do jazdy na większą skalę. Od ostatniego czasu co nieco się pozmieniało. Rozbudowano tam m. in. instytucję gastronomiczną pod nazwą „Obłędny Bycek”, jak również wieżę widokową na szczycie góry. Przybywszy na stok, wielu z nas zachwyciło się możliwością zjechania na dłuższym stoku, roku nieoczekiwanej przerwy.
Wysiedliśmy z autobusu. Nie minęło zbyt dużo czasu, gdy zebraliśmy się przed wyciągiem krzesełkowym. Wnet Ksiądz Jakub rozdał nam karnety umożliwiające podróże za pomocą wyciągu. Pojechaliśmy. Na zewnątrz roztaczało się niewielkie zachmurzenie, które tylko uprzyjemniało nam zabawę. Ów spadek liczył aż 1,5 km, co stanowiło równowartość trzech długości średniej trasy, jaką zazwyczaj pokonywaliśmy na „Wojtkach”. Sama jazda była zachwycająca. Wielu z nas przetrawiło mnogą ilość godzin, spędziwszy ją na świeżym powietrzu, wśród przyjaciół i gór. Każdy, kto czuł się zmęczony, mógł liczyć na możliwość zamówienia ciepłych posiłków, w pobliskich karczmach. Intensywny wysiłek fizyczny pobusził w nas apetyt, toteż o godzinie 13.00 kierowca autokaru zebrał nas spod stoku, skąd pojechaliśmy na obiad wraz z młodszymi kolegami, którzy czas spędzali na mniejszych stokach - „Wojtkach”.
Na obiad podano kotlety mielone oraz zupę - krupnik, posiłek ten zjedliśmy z apetytem. Po niedługim odpoczynku udaliśmy się znów na narty, tym razem w pełnym składzie wyruszyliśmy na „Wojtki”. Spędziliśmy tam cudowne trzy godziny przepełnione widokami zachodzącego słońca znad Babiej Góry. O godzinie 18 wróciliśmy do ośrodka, gdzie czekała już na nas pyszna kolacja. Niedługo później rozeszliśmy się do pokoi na zasłużony odpoczynek. Wieczorem przygotowano atrakcję: malowanie na szkle. Uczestnicy mieli okazję stworzyć własne arcydzieła. Dzień zakończyło "Słówko" wygłoszone przez księdza Jakuba. Cisza nocna o 22.00.

Dzień IV – 2.02.2022 – środa

Dzień Ofiarowania Pańskiego rozpoczęliśmy Mszą Świętą i wspólnym śniadaniem. Następnie podzieliliśmy się na dwa kompleksy narciarskie, w zależności od umiejętności. Bardziej doświadczeni narciarze wybrali się na Kolej Linową "Mosorny Groń", reszta pojechała na „Wojtki”. Warunki narciarskie nie były dziś łatwe ze względu na intensywne opady śniegu. Widoczność na stoku była słaba. Cały dzień, z przerwa na małe „co nieco” na stoku oraz pysznym obiadem w pensjonacie "Jodełka", upłynął nam na doskonaleniu naszych umiejętności narciarskich.
Wieczorem uczestniczyliśmy w zabawach z sianem, które polegały na formowaniu różnych ozdób z niego. Wychowawcy zaczęli w tym czasie podliczać nasze wydatki na karnety oraz na podnoszenie naszych umiejętności.

Dzień V – 3.02.2022 – czwartek

Czwartkowy dzień zaczęliśmy od Mszy Świętej, następnie po sycącym śniadaniu ekipa mocniej zaawansowanych narciarzy udała się na""Mosorny Groń", reszta pojawiła się na "Wojtkach". Przez cztery godziny niestrudzeni „młodzi górale” szusowali, świetnie się przy tym bawiąc. Potem obie grupy wróciły do pensjonatu, by zjeść ciepły obiad i zregenerować siły do podboju stoków. Po krótkim odpoczynku cała salezjańska młodzież wyruszyła do sklepu, by zrobić zakupy na drogę powrotną. Potem część ekipy wybrała się na zawojskie stoki, by doszlifowywać swoje umiejętności narciarskie i z zapałem wykorzystywać karnety, reszta natomiast wybrała się na spacer po najbliższej okolicy. Dziś świętowaliśmy również 11 urodziny Mai oraz 18 urodziny Piotrka, dla którego rodzice przygotowali niespodziankę i zjawili się po kolacji z ogromnym tortem i balonami. Atrakcją wieczoru byli lokalni górale spod Babiej Góry, którzy gaworzyli o historiach regionu oraz śpiewali z charakterystycznym pogwizdywaniem. Potem tylko wieczorne „Słówko” na dobranoc, mycie się i spanie… cisza nocna od 22.00.

Dzień VI – 4.02.2022 – piątek

W szóstym dniu zimowiska Stowarzyszenie Młodych Górali po raz ostatni zawitało na stokach. Po Mszy świętej i obfitym śniadaniu, ci którzy mieli jeszcze siły, cieszyli się z końcowych zjazdów na stokach, a reszta zajęła się zabawami w śniegu, którego w tym roku jest pod dostatkiem. Po emocjonujących godzinach szusowania młodzi sportowcy oddali swój sprzęt do wypożyczalni i wróciliśmy do pensjonatu „Jodełka”, aby zjeść ciepły posiłek.
Po krótkim odpoczynku wszyscy udali się do niezwykłego miejsca dla miłośników przyrody- Parku Czarnego Daniela, gdzie mogliśmy poznać bliżej zwierzęta, jednocześnie dokarmiając je i obserwując środowisko, w którym żyją. Po tym wydarzeniu przyszedł czas na pakowanie bagażu i przygotowywanie się do długiej drogi powrotnej. Wieczorem wszyscy uczestnicy wyjazdu zgromadzili się na uroczystym podsumowaniu całego wyjazdu, na którym wręczone zostały dyplomy, nagrody i podziękowania. Po pięknych, wzruszających chwilach wieńczących wyjazd, wszyscy udali się na odpoczynek przed podróżą.

Dzień VII – 5.02.2022 – sobota

Ostatniego dnia wspólnej przygody wszyscy zgromadzili się na Mszy Świętej. Następnie po śniadaniu i przygotowaniu prowiantu na drogę, wymeldowaliśmy się z pokojów, żegnając się z ośrodkiem i jego obsługą. Następnie zajęliśmy miejsce w autokarze, wyruszając w podróż powrotną do Mińska Mazowieckiego. Około godziny 16.00 bezpiecznie i bezproblemowo dotarliśmy na teren szkoły, gdzie na uczestników wyczekiwali stęsknieni rodzice.
I tak Stowarzyszenie Młodych Górali - edycja XI zostaje uznana za zamkniętą.

Dziękujemy wszystkim wychowawcom oraz uczestnikom za wspólnie spędzone chwile, do zobaczenia w przyszłym roku!

inicjatywy i pomysły, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, turystyka, relacje z ferii