II Przegląd Inicjatyw Teatralnych salezjańskich szkół podstawowych

Już po raz drugi idea zaproszenia dzieci i młodzieży w niezwykłą podróż do świata wyobraźni połączyła młodych artystów z salezjańskich szkół podstawowych.

W kwietniu doskonale bawiliśmy się w Legionowie, natomiast tym razem to my byliśmy gospodarzami wydarzenia. Z nieskrywaną radością powitaliśmy gości z Ostródy, Sokołowa Podlaskiego, Łodzi, Legionowa i Żyrardowa. Wśród nich znalazły się dobrze nam znane twarze, ale też powiało świeżością… Niemal połowę grupy stanowił nowy narybek...
Ksiądz Grzegorz Borysiak przypomniał zebranym genezę i historię Przeglądu Inicjatyw Teatralnych, po czym obejrzeliśmy krótki film na ten temat, przygotowany przez naszego absolwenta – Piotrka Kozłowskiego. Następnie zespoły przedstawiły się na scenie, a niektóre zaprezentowały krótki program artystyczny, więc od razu mogliśmy poczuć dobrze znany nam klimat...
Po smacznym obiedzie nasz absolwent – Jakub Materka poprowadził rozgrzewkę artykulacyjno – ruchową, aby młodzież przygotowała swój aparat mowy i całe ciało do najważniejszego zadania – interpretacji wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Intensywna praca w zespołach z fragmentami tekstu wspaniale zintegrowała młodych aktorów. Odsłoniła także różne rodzaje naszej wrażliwości, kreatywności, gdyż artyści do stworzenia kostiumów, scenografii czy rekwizytów mogli wykorzystać jedynie szary papier, nożyczki, taśmę klejącą i… nieograniczoną przestrzeń własnej fantazji. Każdy miał okazję wyrazić siebie poprzez sztukę . Wszystkie sceny wypadły znakomicie! Praca twórcza uruchomiła w nas to, co najpiękniejsze.
Na zakończenie PIT – usia ks. Robert Bednarski serdecznie podziękował uczestnikom spotkania za stworzenie fantastycznej atmosfery pracy, a także opiekunom grup teatralnych za zapał towarzyszący im w artystycznych przedsięwzięciach. Dowiedzieliśmy się także, że za rok gospodarzem PIT – usia będzie Ostróda.

Składamy gorące podziękowania Paniom, które zaoferowały swą pomoc w wydawaniu obiadów dla młodzieży i z niesamowitą sprawnością nakarmiły setkę głodomorów, tj. Pani Liszewskiej - Madej, Pani Pałasz - Urlich, Pani Michalak, Pani Frelek i Pani Kowalczyk.
Dziękujemy również naszemu absolwentowi - Jakubowi Materce za poświęcony czas, profesjonalizm oraz piękne świadectwo życzliwości i rzetelności.

I. Satorek, M. Matzanke, W. Augustyniak

Szkoła podstawowa, teatr, warsztaty, wydarzenia kulturalne