Katastrofa na Tebańskim dworze

Łucja Piesio

W piątek wieczorem, 29 września 2023 o godz. 19.00, w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. ”Antygona”. Sztukę wystawiała nasza szkolna grupa teatralna Do Trzech Razy Sztuka pod opieką Pani Diany Gajc-Piątkowskiej.

Nasi utalentowani koledzy i koleżanki z liceum wystawili dla nas wspaniałe przedstawienie, które opowiada o tragicznej historii Antygony. Już od samego początku miało się wrażenie, że to będzie ciekawe przeżycie. Myślą przewodnią spektaklu było pokazanie konfliktu między główną bohaterką a królem Kreonem.
Na pochwałę zasługuje gra aktorska całej grupy, która niezwykle ekspresyjnie odegrała sceny dziejące się na tebańskim dworze i wczuła się w klimat Sofoklesowej tragedii. Ich monologi nie należały do najprostszych, ponieważ były bardzo rozbudowane, patetyczne i zawierające archaizację językową. Dodatkowo nasi licealni aktorzy musieli pokazać dramatyczne emocje i wczuć się w odgrywaną rolę tragiczną. Ascetyczna scenografia –surowa scena, wyjątkowe, barwne kostiumy wykonane z dbałością o najdrobniejszy szczegół z epoki, mistyczne światło oraz muzyka wzbogaciły całą sztukę i przeniosły nas w świat antycznych herosów, wartości i konfliktów tragicznych. Spektakl wzbogaciła niebanalna choreografia obecna w stasimonach.
Całe przedstawienie zostało bardzo dobrze przygotowane. Liczna widownia w skupieniu oglądała każdą scenę. Jestem przekonana, że spektakl spełnił oczekiwania widza, a gromkie brawa publiczności na zakończenie tylko to potwierdziły.

absolwenci, akcje, inicjatywy i pomysły, koła zainteresowań, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, teatr, wydarzenia kulturalne