Maleńki Jezus Zbawicielem świata...

W. Augustyniak

Gdy nadchodzi ta niezwykła, cicha noc, święta noc, to… pastuszkowie biegną od swych trzód, aby powitać Boga, który objawia swą miłość w lichej stajence.

Ten wyjątkowy czas jest okazją dla nas wszystkich do pochylenia się nad tajemnicą Bożego Narodzenia. Przybliżyły ją Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez zespoły artystyczne działające w naszej szkole: grupę teatralną, “Kreskę” i “Ludowiaki”.

“Dlaczego świętujemy Boże Narodzenie?” “Dlaczego się w gwiazdę w niebie wpatrujemy?” “Dlaczego śpiewamy kolędy?” Dopytują pasterze, po czym odpowiadają: “Żeby się uczyć miłości od pana Jezusa!” “Dlatego, żeby sobie podawać ręce!” “Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie!” “Dlatego, aby sobie przebaczać!” “By nie być samotnym w tłumie, by innych zawsze rozumieć!”

Ukazana w jasełkach historia Bożego Narodzenia uświadamia nam, że to właśnie w prostocie i pokorze dokonują się dzieła wielkie i niezwykłe. Bóg z miłości do człowieka wcielił się w Dzieciątko niewinne i bezbronne, chce przez to nauczyć nas szacunku dla słabszych, łagodności i pokory. Pastuszkowie doskonale rozumieją doniosłość wydarzenia, dlatego z radością zdążają do Betlejem, by powitać Pana.

Szkolna uroczystość odbyła się w pięknej, podniosłej atmosferze. Młodzi artyści z wielkim przejęciem i zaangażowaniem wcielili się w swoje role. Znakomicie oddali emocje towarzyszące odgrywanym postaciom. Pasterze zatrwożeni początkowo, spiesznie “pobieżeli i ujrzeli…” w stajence Józefa, Maryję z Dzieciątkiem. Zaufali anielskim zapowiedziom przyjścia Pana. Ambitny i bezwzględny Herod uparcie zabiegał o utrzymanie władzy, ale Śmierć wezwana przez Diabła nie zamierzała z nim negocjować… “Na rozkaz Boski spadł więc łeb królewski!”. Święta Rodzina mogła odebrać hołd złożony przez Trzech Króli - Mędrców ze Wschodu oraz skromne podarunki pasterzy. Sceniczną opowieść uzupełnilii i ubogacili swoimi występami artyści z Zespołu Wokalno - Instrumentalnego “Kreska” oraz z Zespołu Pieśni i Tańca “Ludowiaki”. Pięknie wykonane kolędy, pastorałki oraz tradycyjny “chodzony” i krakowiak oczarowały widownię.

Ksiądz Dyrektor złożył wszystkim zebranym życzenia świąteczne oraz serdeczne gratulacje artystom i ich opiekunom, podkreślił również ogromny wkład wielu nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów w przygotowanie jasełek.

Składamy gorące podziękowania naszym dzieciom, młodzieży za entuzjazm, odpowiedzialność i zaangażowanie w realizację projektu. Nauczycielom, księżom i rodzicom dziękujemy za owocną współpracę, wsparcie, przygotowanie pięknej scenografii, pomoc w kompletowaniu kostiumów, rekwizytów. Panom konserwatorom za zbudowanie solidnej szopki, licealistom za ofiarną, wytężoną pracę nad zbudowaniem rampy z oświetleniem, czuwanie nad ścieżką dźwiękową, siódmoklasistom za uporządkowanie sali po przedstawieniu, a publiczności za wspaniały odbiór naszej sztuki.

W. Augustyniak i M. Matzanke

koła zainteresowań, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, teatr, uroczystości, wydarzenia kulturalne, wydarzenia religijne