O szkole na wesoło!

W. Augustyniak

"Zróbmy teraz kabaret!” Zaproponowali uczniowie należący do grupy teatralnej. Trudno się dziwić, że po patriotycznej akademii „Dla Niepodległej” oraz jasełkach bożonarodzeniowych młodzież potrzebowała zmiany repertuaru.

Zaczęła się burzliwa dyskusja nad scenariuszem… Pojawiły się obawy i wątpliwości… „Kto się będzie z tego śmiał?!” „To raczej nie jest zabawne…” Trzeba dodać lekcję biologii…” „Jeszcze religii tu nie ma…” „Chcę zagrać rolę księdza!” „Nie będziemy tańczyć!” Wiele emocji towarzyszyło nam podczas przygotowań spektaklu „Szkoła w krzywym zwierciadle”. Radość i entuzjazm często oddawały pola zwątpieniu, zmęczeniu, ale rozpoczęty projekt należy doprowadzić do końca. Regularne wielotygodniowe próby przyniosły wreszcie oczekiwany efekt. Sceny zaczęły się płynnie łączyć, praca nad emisją głosu, interpretacją tekstu, wokalem przynosić przyjemne dla ucha brzmienie. Błyskotliwe dialogi, nagłe zwroty akcji rozbawiły publiczność, która nagrodziła artystów salwą śmiechu i gromkimi brawami.

Na scenie mogliśmy zobaczyć odbicie naszych szkolnych zmagań, doświadczeń, przeżyć. Uczniowie, którzy są nieustająco odpytywani na lekcjach, muszą sobie jakoś radzić w trudnych sytuacjach… Chwytają się więc różnych sposobów, aby zyskać przychylność nauczycieli czy uniknąć sprawdzianu. Czasem wystarczy nadzwyczajna aktywność na zajęciach, czasem piękny wiersz czy piosenka dedykowane belfrowi, a czasem nawet …bunt i ucieczka z zajęć.

Młodzież znakomicie zaprezentowała się przed licznie przybyłą publicznością. Dobra energia płynąca z widowni dodała artystom skrzydeł. Swobodnie odegrali swoje role, dzięki czemu komizm języka czy sytuacji stał się czytelny.
Po spektaklu uczniowie klasy VI b wystąpili w wierszu K. I. Gałczyńskiego „Spotkanie z matką”, który zadedykowali swoim mamom z okazji ich święta oraz złożyli rodzicom podziękowania za trud wychowania.

Uczta dla ducha została zwieńczona słodkim poczęstunkiem, który zorganizowali dla gości rodzice szóstoklasistów „Smakowicie” i bardzo estetycznie prezentowała się nasza kawiarenka, w której królowały tradycyjne ciasta, m.in. sernik, szarlotka, babka drożdżowa... wypiekane z miłości do dzieci.

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, zaangażowanym w przygotowanie wieczoru, za poświęcony czas, wysiłek, ciekawe pomysły, dobrą współpracą i życzliwe słowa.

Szkoła licealna, Szkoła podstawowa, teatr, uroczystości, wydarzenia kulturalne