Jak minęło I półrocze w naszych szkołach ?......

Małgorzata Szczęsna

...podsumowuje p.Małgorzata Szczęsna. Warto przeczytać!

Na początku każdego roku szkolnego uczniowie, nauczyciele i rodzice zastanawiają się, jaki będzie, co ważnego się w nim wydarzy, co przyniosą kolejne dni, tygodnie i miesiące. Jak zawsze okazuje się, że dużo w nim chwil spędzonych nad książką, uroczystości szkolnych, wycieczek, konkursów czy zawodów sportowych.
Wspólnota Szkół Salezjańskich intensywnie pracowała przez cały semestr nie tylko podczas zwykłych, codziennych lekcji, ale również zdobywała wiedzę i umiejętności na zajęciach kół zainteresowań. Pełną ich listę można znaleźć na stronie internetowej szkoły, ale na kilka warto zwrócić szczególną uwagę ze względu na ich atrakcyjność. I tak podczas zajęć koła artystycznego uczniowie gimnazjum przygotowali inscenizację wybranych wierszy polskich autorów i przedstawili ją klasom młodszym szkoły podstawowej. Na zajęciach koła „Zrób to sam” co tydzień podejmowane są nowe wyzwania, był już poduszkowiec z płyty CD i balona, samochodzik z silnikiem z gumki recepturki. Napędzający go wiatraczek sprawdził się nieszczególnie, jak oceniają jego konstruktorzy, ale napęd odrzutowy z balona i słomki w tej konstrukcji okazał się znakomity. Koło o tajemniczej nazwie ZUMBA gromadzi uczniów fascynujących się tańcem, bo jak się okazuje, „zumba” to rodzaj tańca zdobywającego szturmem wszystkie parkiety. Szkolne tancerki i tancerze prezentują swoje umiejętności przy każdej możliwej okazji, np. podczas Cecyliady czy zwykłej długiej przerwy między lekcjami.
Aby zdobywać kolejne umiejętności, uczniowie wychodzą na zajęcia poza teren szkoły. Lekcje wychowania fizycznego przynoszą nie lada frajdę, kiedy odbywają się na miejskim lodowisku czy basenie. Więcej o teatrze dowiedzieli się nasi wychowankowie podczas spektakli teatralnych, na które pojechali do Warszawy wraz z opiekunami. Obejrzeli między innymi „Hamleta” w Teatrze Współczesnym, „Deszczowa piosenkę” w Romie czy „Opowieść wigilijną” w Lalce. Nieobce są również uczniom salezjańskim lekcje w kinie. A ponieważ w bieżącym roku szkolnym utworzona została w w liceum klasa humanistyczno – filmowa, prowadząca w niej lekcje filmowe pani Renata Bakuła szuka coraz ciekawszych form zajęć, dlatego klasa uczestniczy w projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej Filmoteka Szkolna. Akcja! Poza tym uczniowie klasy filmowej zorganizowali w szkole Oscarową Noc Filmową, na którą zaprosili koleżanki i kolegów z innych klas oraz nauczycieli. Oscarowa Noc trwała od 21:00 7 grudnia do 6:00 rano następnego dnia. Można było obejrzeć takie hity filmowe jak: „Casablanca”, czy „Jak zostać królem?”W podnoszeniu poziomu nauczania niemałą rolę odgrywają konkursy przedmiotowe, dlatego nauczyciele organizują je na terenie szkoły dla swoich uczniów. Dzieci z klasy IV i III podstawówki rywalizują co miesiąc o miano najlepszego matematyka, biblioteka szkolna prowadzi konkurs o tytuł najlepszego czytelnika miesiąca. Oprócz tego uczniowie przygotowują się pod okiem swoich nauczycieli do konkursów powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich, odnosząc w nich niemałe sukcesy.
Duże znaczenie w wychowywaniu mają inicjatywy skierowane na uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych ludzi. Do tych działań niewątpliwie zaliczyć można włączenie się w ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka”, przeprowadzenia której podjęła się klasa I SLO. Samorząd Uczniowski podjął trud organizacji kolejnej akcji charytatywnej o zasięgu ogólnopolskim, jaką jest „Góra Grosza”. Poza tym każdego roku przed Bożym Narodzeniem uczniowie organizują kiermasz świąteczny, z którego dochód przeznaczany jest na pomoc Hospicjum Domowemu Caritas w Mińsku Mazowieckim. W tym roku zebrano i przekazano kwotę, która przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów - 1250 zł.
Aby nieść pomoc misjom, uczniowie zbierają telefony komórkowe i ostemplowane znaczki pocztowe.
Niezapomnianych wrażeń dostarczają także nie tylko ciekawe zajęcia, ale również dyskoteka szkolna, wyjazd na mecz Legii Warszawa z Piastem Gliwice, Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich w Częstochowie czy wspólne kolędowanie w okresie świątecznym, w którym uczestniczyli również rodzice i pracownicy szkoły.
Ważne miejsce w kalendarzu roku szkolnego zajmują imprezy szkolne i te, na które zapraszani są goście z innych szkół. Warto więc wspomnieć w kilku zdaniach o niektórych z nich.
3 września w szkołach salezjańskich nowy rok szkolny rozpoczął się mszą świętą, której przewodniczył wyjątkowy gość - Ks. Inspektor Sławomir Łubian. Po mszy ksiądz dyrektor ciepło i serdecznie przywitał wszystkich zgromadzonych w sali gimnastycznej. Honorowy gość wręczył legitymacje uczniom klas pierwszych oraz życzył wszystkim sukcesów w nauce. Słowami „ Rok szkolny 2012 /2013 uważam za rozpoczęty !” ksiądz dyrektor dał do zrozumienia zebranym, że czas wziąć się do wytężonej pracy.
Zgodnie z tradycją uczniowie klas pierwszych Gimnazjum i Liceum Salezjańskiego rozpoczynają rok szkolny od integracji. 4 września w godzinach od 8.00 do 11.30 mieli zajęcia integracyjne z wychowawcami, a już następnego dnia - 5 września obie klasy udały się na wspólną wycieczkę do Ośrodka Salezjańskiego "Kaczory" k. Ostródy, gdzie miały znakomitą okazję do wzajemnego poznania się, obcowania z naturą, zwiedzania znajdujących się w okolicy zabytków.
W sobotni poranek 29 września, podobnie jak w latach ubiegłych, na pikniku rodzinnym spotkali się uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy i przyjaciele Szkół Salezjańskich. Panowała na nim nadzwyczaj miła i rodzinna atmosfera. W programie czekało na wszystkich wiele atrakcji, np. gry i zabawy, biesiada przy grillu, porady prawne i zdrowotne, pokaz talentów różnorakich, liczne konkursy, a nawet pieczone w ognisku ziemniaki. Oprócz wspaniałej zabawy połączył wszystkich niezwykle ważny cel – pomoc mińskiemu Hospicjum Domowemu Caritas.
15 października okazał się wyjątkowym dniem dla pierwszoklasistów Salezjańskiej Szkoły Podstawowej. Długo się przygotowywali, aby dobrze zaprezentować się przed całą szkolną wspólnotą. Po interesującej prezentacji swoich zdolności wokalnych, recytatorskich i aktorskich nadszedł czas na ślubowanie i pasowanie. Dzieci za Księdzem Dyrektorem Ryszardem Woźniakiem uroczyście powtórzyły tekst ślubowania, następnie zostały pasowane na uczniów i od tej chwili stały się pełnoprawnymi członkami społeczności salezjańskiej. Następnie otrzymały pamiątkowe dyplomy i prezenty od starszych kolegów. Nie tylko dla pierwszoklasistów z podstawówki 15 października okazał się dniem niezwykłym.Podczas uroczystej mszy świętej, przysięgę na sztandar złożyli uczniowie klas pierwszych Gimnazjum Salezjańskiego oraz Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego. O Dniu Edukacji Narodowej pamiętał Samorząd Uczniowski, który zatroszczył się o odpowiednią oprawę imprezy. Życzenia do całej wspólnoty szkolnej wystosował Ks. Inspektor Sławomir Łubian oraz ks. dyrektor Ryszard Woźniak. Uroczystości uświetniła swoim koncertem Martyna Szlendak, która śpiewając utwory Agnieszki Osieckiej, przeniosła wszystkich w świat piosenki poetyckiej .
We wtorek 16 października, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, już tradycyjnie, członkowie wspólnoty salezjańskiej mogli delektować się kremówkami. Sponsorem łakoci była Piekarnia "GROMULSKI", a dochód z ich sprzedaży zasilił konto Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia kwotą 310 zł z przeznaczeniem na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.
W październiku Szkoły Salezjańskie wspólnie z Gimnazjum Miejskim nr 2 w Mińsku Mazowieckim oraz Zespołem Szkół w Hucie Mińskiej od pięciu lat organizują Powiatowy Dzień Papieski. W tym roku młodzież brała udział w konkursie „Młodzi dziennikarze papieżowi”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom miało miejsce 19 października o godz. 10.00 w sali gimnastycznej szkół salezjańskich. Laureaci otrzymali cenne nagrody ufundowane między innymi przez Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki, Starostwo Powiatowe w Mińsku Maz. oraz Urząd Gminy Mińsk Maz. Galę uświetnił swoją obecnością redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”, ksiądz Henryk Zieliński. Dorośli zmierzyli się natomiast w „Familiadzie papieskiej”, która odbyła się w godzinach popołudniowych w sali gimnastycznej szkół salezjańskich.
W środę 14 listopada obchodzona była w szkołach salezjańskich 94. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Była to uroczystość dość nietypowa - zorganizowana na wesoło, w formie mini - turnieju wiedzy o Polsce, na wzór znanego programu TVP2 „Kocham Cię, Polsko”. Całość przygotowała klasa II liceum pod kierunkiem wychowawcy, pana Roberta Gałązki, Przewodnim motywem tegorocznej Cecyliady, czyli konkursu piosenki ku czci św. Cecylii był liść. W środę 28 listopada 2012 r. o godz.16.00 w sali gimnastycznej zebrali się wielbiciele dobrej piosenki i dobrej zabawy. Oprócz występów muzycznych przewidziano także dodatkowe atrakcje - prezentację strojów zaprojektowanych przez uczniów klasy I gimnazjum oraz pokaz zumby. Podczas tegorocznej Cecyliady wszyscy, którzy znaleźli się w sali gimnastycznej, bawili się świetnie. Było kameralnie, ale wesoło, czas mile upływał w ciepłej i rodzinnej atmosferze.
Szkolna Wigilia miała miejsce 19 grudnia 2012 r. o godzinie 18:00. Uczestniczyli w niej pracownicy i uczniowie oraz rodzice. Organizacją spotkania zajęła się klasa IV szkoły podstawowej i klasa II gimnazjum wraz ze swoimi wychowawcami. Gimnazjaliści udekorowali salę gimnastyczną, upodabniając ją do miejsca, w którym narodził się Jezus, natomiast czwartoklasiści wystawili jasełka. Następnie ks. Ryszard Woźniak przekazał gorące życzenia dla uczniów, pracowników oraz ich rodzin. Potem, jak nakazuje tradycja, nastąpił moment dzielenia się opłatkiem. Ten czas wzbogacony nutą znanych wszystkim kolęd w wykonaniu chóru gimnazjalistów, minął w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców zakończył szkolną Wigilię.
Opłatek dla absolwentów należy niewątpliwie do ważnych wydarzeń w szkołach salezjańskich. Rozpoczął się 6 stycznia 2013 roku mszą świętą sprawowaną przez ks. Ryszarda Woźniaka w intencji wszystkich absolwentów. Po niej zgromadzeni byli już uczniowie szkół salezjańskich wysłuchali słów Ewangelii oraz ciepłych życzeń, jakie skierował do nich ksiądz dyrektor. Przy kolędach, ciepłej herbacie i odrobinie słodyczy każdy miło spędził czas na wspólnych rozmowach i wspomnieniach.
Tradycyjna Studniówka w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. A. Czartoryskiego w Mińsku Mazowieckim odbyła się w sobotę 12 stycznia. O 19:00 tegoroczni maturzyści z osobami towarzyszącymi oraz nauczyciele i pracownicy szkoły zebrali się w sali gimnastycznej udekorowanej w stylu kawiarni przeniesionej wprost z lat 20- tych. XX stulecia. Na początku trzecioklasiści – panie wyglądające "dziewczęco i z klasą" oraz panowie w swoich garniturach barwy : łamana czerń i ciemny grafit przepięknie zatańczyli poloneza. Następnie, nawiązując do kawiarni z dwudziestolecia, w trakcie "gali wręczenia filiżanek" maturzyści obdarowali nimi swoich nauczycieli. W ten sposób kelnerki - w fartuszkach nałożonych na kreacje i dystyngowani kelnerzy chcieli podziękować za wszystkie wielkie serca, uśmiech i codzienną cierpliwość. Potem w rytm najnowszych hitów rozpoczęła się zabawa, która trwała do białego rana.
Studniówka zapoczątkowała okres zabawy w szkołach salezjańskich. Kolejną okazję do oderwania się od codziennych trudów stał się Bal Księdza Dyrektora. W nastrojowej scenerii kawiarenki lat dwudziestych - trzydziestych kilkadziesiąt par dało porwać się muzyce w wykonaniu zespołu „Safari”. Podobnie jak na studniówce, podczas balu królowały najnowsze hity, które sprawiły, że ani na chwilę parkiet w sali gimnastycznej nie pozostawał pusty. Budzącym emocje przerywnikiem w zabawie była loteria, z której dochód w kwocie 830 złotych został przeznaczony na rozbudowę szkoły. Jedną z głównych nagród okazało się zaproszenie na przyszłoroczny Bal Księdza Dyrektora, dlatego nie pozostaje nic innego, jak zbierać siły na karnawał 2014.
W niedzielę 20 stycznia 2013 r. w Publicznej Salezjańskiej Szkole Podstawowej im. Św. Dominika Savio w Mińsku Mazowieckim odbył się bal karnawałowy połączony ze Świętem Dziadków. Jak pisze na stronie internetowej szkoły jedna z organizatorek: „W zabawie uczestniczyli uczniowie klasy I, II, III oraz IV wraz z rodzeństwem, rodzicami i ukochanymi dziadkami. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Drogich Seniorów. Zaraz po niej wnuczęta umilały czas tańcami, piosenkami oraz pięknymi wierszami. Były też życzenia i prezenty, które dzieci wykonały własnoręcznie. Babcie i Dziadkowie nie kryli wzruszenia, podziwiając występy ukochanych wnuków. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a potem… rozpoczęło się karnawałowe szaleństwo, w tym roku w „stylu lat 60 – tych”.
W poniedziałek 21 stycznia klasy gimnazjalne oraz część liceum miały swój bal karnawałowy. Około godziny 18.00 rozpoczęła się dyskoteka. Klasa 1 gimnazjum w ramach zajęć artystycznych przygotowała stroje karnawałowe. Można było zobaczyć kota, aniołki Charliego, króla disco, kopciuszka czy Alicję w Krainie Czarów. Wszyscy spragnieni karnawałowego szaleństwa bawili się świetnie aż do godziny 22.00. Czekają na następny bal, ponieważ bardzo miło spędzili poniedziałkowy wieczór.
Po pięciu miesiącach wytężonej pracy nadszedł czas na zasłużony odpoczynek podczas ferii zimowych dla całej społeczności salezjańskiej i złapanie oddechu do intensywnej nauki w przyszłym semestrze.

Szkoła podstawowa, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna