Kreatywność - wymóg naszych czasów

Grażyna Zajdel-Padzik

Samorząd w szkole jest przedstawicielem wszystkich uczniów. Jego zadania określa statut i potrzeby społeczności, którą reprezentuje.

Z założenia przewodniczący samorządu powinien znać oczekiwania uczniów w stosunku do nauczycieli i do całej społeczności szkolnej; wiedzieć czego potrzebują aby dobrze czuć się w szkole i aby dany im czas edukacji w pełni wykorzystać dla swojego rozwoju; być dostępnym, „widocznym” i chętnym do dialogu z innymi uczniami i pracownikami szkoły.

Praktyka często bywa różna od teorii: członkowie samorządu nie są rozpoznawani przez innych uczniów, nie czują się współgospodarzami szkoły i nie mają pomysłów na sprawowanie swojej funkcji. O samorządzie jest głośno w czasie wyborów a potem następuje niczym nie zmącona cisza, która ewentualnie zostaje czasem przerwana przez zorganizowanie dyskoteki lub wręczenie gościom kwiatów w imieniu młodzieży. Być może opinia ta jest, w niektórych przypadkach, krzywdząca ale czy w pełni nieprawdziwa?

Jak zmieniać swój wizerunek? Jak być widocznym i pożytecznym w szkole? Te hasła przyświecały spotkaniu młodzieży – członków samorządów szkół salezjańskich – w Mińsku Mazowieckim, zorganizowanym w dniach od 4 do 6 stycznia b.r.. Uczniowie zaangażowani w pracę samorządów spotkali się aby się poznać, stworzyć bazę wymiany doświadczeń, podzielić się pomysłami oraz oderwać się na pewien czas od codzienności i rutyny. Te ostatnie okoliczności sprawiają, że ogarnia nas nuda i zniechęcenie a do głowy przychodzą… a właściwie nie przychodzą żadne pomysły.

Uczestnicy spotkania mówili o kreatywności i uczyli się bycia kreatywnym, w ramach warsztatów teatralnych i dziennikarskich. Warsztat teatralny, z elementami kreującymi wizerunek uczestników, miał wyostrzyć nasze spojrzenie na nas samych, zwrócić uwagę, że nasz duch jest zamknięty w ciele, które czasem go ogranicza. Spotkanie z dziennikarzem miało na celu uświadomienie nam, że dobra, rzetelna informacja jest niezbędna do tego, aby zaistnieć w społeczności. Bez umiejętności informowania o swoich przedsięwzięciach będziemy skazani na samotne realizowanie naszych pomysłów, nie zawsze zgodnych z oczekiwaniami innych. A przecież samorząd ma inspirować i motywować do działalności oraz integrować społeczność szkolną przy realizacji wspólnych pomysłów po to, aby uczniowie czuli się współgospodarzami szkoły.

Grażyna Zajdel-Padzik
Pedagog szkolny

Szkoła podstawowa, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, pedagog szkolny