Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

M. Chrobot

Jak co roku w czwarty poniedziałek października (27.10), w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Dzień ten jest wspaniałą okazją do pokazania ważnej roli, jaką odgrywa biblioteka w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych, bo jak wiadomo „bez porządnej biblioteki w porządnej szkole porządnie uczyć się nie da” (J. Andrzejewska).

Hasło tegorocznego dnia brzmiało: „Umiejętność czytania i uczenie się w twojej bibliotece szkolnej”.Przygotowania do tego dnia rozpoczęliśmy już na początku miesiąca, ogłaszając konkurs czytelniczy ze znajomości książki Żaba Małgorzaty Musierowicz. Przez cały październik w bibliotece udostępnione były gazetki i wystawki książek: na temat Małgorzaty Musierowicz, jednej z najpoczytniejszych autorek owych bestsellerów; oraz tablice prezentujące cytaty z Jeżycjady – serii pełnej humoru o rodzinie z Poznania.
Celem konkursu była popularyzacja twórczości pisarki, rozbudzenie motywacji czytania książek spoza kanonu lektur szkolnych, mobilizacja do zdobywania wiedzy, rozwijanie zainteresowania literaturą i uzdolnień twórczych. Do konkursu przystąpiło 12 uczniów. Jednak zwycięstwo należało do najmłodszych gimnazjalistów: I miejsce zdobyła Marta Czerniec, II miejsce – Joanna Olga Czerwieniec zaś III miejsce – Monika Grabowska.
Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych był nie tylko świętem biblioteki, ale także dniem czytelników, oni bowiem, czytając książkę, różne rzeczy w niej zostawiają. Przez lata pracy troszkę się tego nazbierało, a są to prawdziwe skarby. Z nich przygotowaliśmy kolejną wystawę. Ukazała ona wielorakość zainteresowań i gusta czytelników: od rodzimych zakładek ręcznie robionych w domowym zaciszu do światowych gadżetów – np. przywiezionych z Jeruzalem. Wśród bogatych zbiorów można było obejrzeć : pocztówki, znaczki, bilety PKP i karty wstępu np. na Krajowe Targi Książki ( z 2002 roku) czy wejściówki do muzeum, paragony sklepowe, a nawet odcinek emerytury (z 1983 roku), pustą torebkę foliową oraz wycinki z gazet. Swoje miejsce wśród znalezisk znalazły również: obrazki religijne, kalendarzyki, naklejki oraz relikty przeszłości przypominające lata komunizmu - kartki żywnościowe. Ekspozycja cieszyła się szczególnym zainteresowaniem i wzbudziła wiele emocji, dlatego dostępna była dla wszystkich do końca października.
Jak święto, to i prezenty! Każdy czytelnik odwiedzający tego dnia bibliotekę otrzymał kolorową zakładkę do książki z mottem M. Dąbrowskiej o książce i czytaniu: „ Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”.

Szkoła podstawowa, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna