Obchody Święta Niepodległości u Salezjanów

Maria Królik

Dla młodego pokolenia, licealistów, gimnazjalistów i uczniów szkoły podstawowej, pojęcie patriotyzmu jest abstrakcyjne i trudne do włączenia w codzienne życie.

Ich dziadkom , a nawet rodzicom było łatwiej w czasach II wojny światowej, czy w czasie komunizmu w Polsce czuć ducha polskości i wierzyć w słowa hymnu: ”Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy…”. W takiej sytuacji trudno jest zorganizować w szkole obchody święta 11 listopada tak, aby zainteresować uczniów.
W szkołach salezjańskich od kilku lat z inicjatywy pani dyrektor Renaty Bakuły obchody Święta Odzyskania Niepodległości mają charakter medialno-rozrywkowy. Z powodzeniem zostały przeprowadzone konkursy muzyczne „Szansa na sukces” i „Jaka to melodia?”- oba te wydarzenia przybliżyły uczniom piosenki, uczące miłości do ojczyzny, także te współczesne.
Tegoroczne obchody składały się z dwóch konkursów: na dekorację sali o tematyce patriotycznej i wiedzy historycznej „ Od zaborów do niepodległości”. Na dekorację sali, w dowolnej konwencji, klasy miały ponad tydzień i 10.11.2009 komisja konkursowa w składzie ks. Jarosław Jastrzębski, pani Renata Makos i pani Maria Królik obejrzała efekty pracy poszczególnych klas, uwieczniła je na zdjęciach i rozstrzygnęła konkurs. Pierwsze miejsce zajęła klasa I g za autentyczne zaangażowanie uczniów i wychowawcy w dekorację, wszyscy stanowili tę dekorację- mieli biało-czerwone opaski na rękawach i naklejki w tych samych barwach z różnymi hasłami patriotycznymi. Całości dopełniały dwa plakaty umieszczone na tablicy lekcyjnej i zamocowane magnesami - bez uszkadzania ścian i bardzo oryginalnie. Drugie miejsce zdobyła klasa II g za połączenie efektów wizualnych - gazetka z podkładem muzycznym. W czasie dużej przerwy można było posłuchać różnych utworów muzycznych, nawiązujących do tematyki konkursu. Trzecie miejsce przypadło klasie II LO, a wyróżnienie zdobyła klasa I LO. Szczególną nagrodę komisja postanowiła przyznać klasie I szkoły podstawowej, nie tylko za dekorację sali – wystawa prac plastycznych dzieci „ portrety Józefa Piłsudskiego” i flagi narodowe, ale także za dekorację korytarza własnoręcznie zrobionymi flagami.
Druga część obchodów odbyła się w piątek 13 listopada. Pytania do konkursu w formie prezentacji przygotowała pani Anna Sumińska. Każda klasa zgłosiła do konkursu swoich kandydatów, którzy w drodze losowania zostali podzieleni na trzy zespoły. Konkurs składał się z dwóch etapów. Wyniki skrzętnie notowała i podliczała komisja w składzie: pani Beata Wąsowska, pani Jolanta Miąsek i pani Edyta Kuć. Uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej brali czynny udział: po pierwsze co kilka pytań dla starszych były też pytania dla nich: o kolor polskiej flagi czy godło naszego kraju i po drugie, recytując piękne wiersze np. Kto ty jesteś?... i śpiewając piosenki „"Przybyli ułani" …” i „ Marsz Pierwszej Brygady”. Po dwóch etapach komisja ogłosiła wyniki. Pierwsze miejsce zajął zespół: Konrad Stempski I g, Marcin Wiktorowicz III g i Mateusz Rossa III LO. Na drugim miejscu znaleźli się: Karolina Piotrowska II g , Karol Jachimowicz I g i Mateusz Gańko I LO, a na trzecim zespół: Krzysztof Ślązek Ig , Krzysztof Żak III g i Maciej Wilczewski I LO. A pytania wcale nie były łatwe i łączyły w sobie różne dziedziny nauki, np. trzeba było coś policzyć, przeanalizować fotografię i oczywiście wszystko to wykonać w krótkim czasie.
Cała uroczystość „zapięta była w klamrę” hymnami. Rozpoczęliśmy hymnem państwowym, a na koniec przy akompaniamencie powołanego na tę okoliczność zespołu (skrzypce: Diana Wątruch Ig i Anna Osińska II LO, gitara: Mateusz Stańczak I LO i Michał Rokicki I LO) hymnem szkolnym. Serdeczne słowa podziękowania dla osób zaangażowanych w przygotowanie tej uroczystości wyraził ksiądz dyrektor Marek Widzyk.

Szkoła podstawowa, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna