Płynąć pod prąd

Diana Gajc-Piątkowska

Do ogólnopolskiego konkursu literackiego "Płynąć pod prąd" zostały zgłoszone opowiadania Katarzyny Baranowskiej z kl. III B gimnazjum, Bartosza Jackowskiego i Jakuba Ślązaka z kl. III A gimnazjum oraz wiersze Rafała Smolińskiego i Kajetana Gorczycy z kl. III A gimnazjum i Patrycji Paderewskiej z kl. II B gimnazjum.

Uczniowskie prace były poświęcone rodzinnym bohaterom, którzy wykazali się postawą niezłomności, wierności wartościom w myśl Herbertowskiego przesłania "Idź wyprostowany pośród tych co na kolanach [...] bo tylko tak będziesz przyjęty do grona zimnych czaszek/ do grona twoich przodków: Gilgamesza Hektora Rolanda/ obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów". Historie ludzi nieznanych, ukrytych, może zapomnianych, osadzonych w konkretnej rzeczywistości zostały przez młodych odkrywców swoich korzeni udokumentowane zdjęciami z rodzinnego albumu.

To konkurs, który postawił sobie za cel uczniom uświadomić, jakie wartości należy wybierać, by stać się w pełni dojrzałym, odpowiedzialnym CZŁOWIEKIEM - wartości, które trwają w najbliższym otoczeniu, w rodzinie od pokoleń.

Organizatorem konkursu jest: Szkoła Podstawowa nr 66 we Wrocławiu (poprzednio Gimnazjum nr 19 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu) oraz Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny. Wyniki będą opublikowane do 15 maja na stronie internetowej konkursu: http://javatech.zsi.pwr.wroc.pl/konkurs

konkursy/olimpiady, osiągnięcia, Szkoła gimnazjalna