Reedukacja

Grażyna Zajdel-Padzik

Zajęcia prowadzone są przez pedagoga szkolnego (terminy na liście kół zainteresowań). Mogą w nich uczestniczyć uczniowie, którzy mają opinię z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz wszyscy, którzy chcą ćwiczyć poprawne pisanie i efektywne techniki uczenia się.

Na zajęciach młodzież dowiaduje się między innymi jak trenować pamięć i wykorzystywać dominujące zmysły w trakcie nauki.

WZROKOWCY
uczą się czytając, patrząc na wykresy, schematy i tabele. Bardzo łatwo zapamiętują twarze, gorzej zaś imiona i nazwiska. Powinni używać kolorowych mazaków, podkreślać notatki, a informacje do zapamiętania umieszczać na kolorowych karteczkach lub zapamiętywać kojarząc z obrazkami przedmiotów.

SŁUCHOWCY
lepiej pracują słuchając wykładów, powtarzając materiał na głos, śpiewając lub deklamując. Szybciej uczą się zespołowo, w grupie, w trakcie dyskusji, wymiany myśli. Pamiętają imiona i nazwiska, ale mylą im się twarze. Nie lubią długich opisów w książkach, nie zwracają uwagi na ilustracje.

DOTYKOWCY
zwracają uwagę na emocje zawarte w treściach, więc lepiej zapamiętują materiały przekazane w sposób indywidualny, nacechowany emocjami. Ubarwianie notatek symbolami i rysunkami określającymi ich stan emocjonalny pozwala lepiej je zapamiętywać i odtwarzać.

KINESTETYCY
uczą się pracując, w ruchu. Odpowiadając gestykulują lub spacerują. Niezbyt chętnie czytają, chyba że tekst ma żywą fabułę. W nauce pomaga im odgrywanie tego, czego się uczą, budowanie modeli, demonstrowanie działania praw nauki. Kłopoty sprawia im ortografia.

Jeśli chcemy dobrze zapamiętywać materiał szkolny trzeba uczyć się przy pomocy wielu zmysłów. Przyglądać się uważnie, dotykać, badać, czytać, podkreślać, robić notatki na różne sposoby, rysować schematy, wykresy, obrazki. Zmieniać pozycję ciała podczas uczenia się: przeciągać się, przechadzać.
Nie uczyć się w łóżku. Czas efektywnej nauki na tym meblu jest bardzo krótki z powodu szybkiego przechodzenia w stan głębokiego relaksu, a wkładanie książki pod poduszkę nie zawsze pomaga :).

pedagog szkolny, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa